Referans monitörleri

Referans monitörleri

Referans monitörleri

Evde kayıt işleri ile uğraşıyorsunuz ve bu işi ciddileştirmek ciddileştirdiğiniz kayıtları sonlandırıp insanlara sunmak istiyorsunuz.ve bir şekilde yaptığınız kayıtlardan beklediğiniz sonuçları alamıyorsunuz. Her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyorsunuz ya da iş sonlanmadan önce içinize sindirdiğiniz kaydı son  haliyle beraber eksik buluyorsunuz.
Doğru şartlarda doğru dinleme şekliyle kayıt alınmadıysa doğru bir sonuç beklemek çok olası değil. Hatta iş tamamen şansa kalıyor diyebiliriz böyle olunca.
Bu durumun çözümü için en gereklisi referans monitörü. Eğer ki elinizde referans olarak kullandığınız standart bilgisayar hoparlörü varsa,ya da ucuz bir kulaklık kullanıyorsanız alacağınız sonuç her seferinde sizi yanıltacaktır.
Ama eğer uygun bir referans monitörünüz varsa ki bu uygunluk durumu da son derece iyi düşünülmesi gereken bir konu,şöyle ki çalışma şartlarınız bulunduğunuz ortam sizi ses konusunda sınırlıyor ve referans monitörünüzü uygun seslere çıkaramayıp kullanıyorsanız referans monitörünüzün olması yine de sizi o sonuçlara ulaştıramayabilir o yüzden iyi bir referans monitörünün ses seviyesini kaldırabilecek rahat bir çalışma ortamını sağlamanız gerekli.