Migren ve aşırı terleme tarihe karışıyor

Migren ve aşırı terleme tarihe karışıyor

Migren ve aşırı terleme tarihe karışıyor

Sadece estetik operasyonlarda kullanıldığı sanılan botoks, birçok medikal hastalığın da çözümü için kullanılmakta. Özellikle insan hayatını cehenneme çevirebilecek nitelikte migren atakları ve avuç içi, yüz, koltuk altı gibi bölgelerde meydana gelen aşırı terleme sorunları da botoksla tedavi edilebiliyor. Plastik ve Estetik Cerrahı Operatör Doktor İlker Manavbaşı, 18 ila 65 yaş arası, migren ve terleme sorunlarından şikâyetçi her sağlıklı bireye bu operasyonun uygulanabileceğini söylerken, ameliyat hakkında gerekli bilgileri de sizlerle paylaşıyor:

Migrene elveda diyebilirsiniz!

Baş bölgesindeki kasların aşırı gergin olması migren ataklarını tetikleyebileceğinden, botoksun kas gevşetici özelliğinden yararlanılır. Özellikle herhangi bir ilaçtan sonuç alamamış insanlara önerilmekte olan bu yöntem oldukça güvenilir ve etkindir. Uygulanması ardından ilk bir hafta sonra etkisini görebileceğiniz botoks tedavisi, tekrar gerektiren bir yöntemdir. En fazla bir yıl sonra ağrılar yeniden gelmeye yani kaslar tekrara gerginleşmeye başlar ve yeni bir ameliyat gerekir.

Terleme sorununa da etkin ve güvenilir bir çözüm

Migren harici kişiyi günlük hayatında oldukça sıkıntıya düşürebilecek, kimi zaman utandırıcı da olabilen aşırı terleme sorundan yine botoksla kurtulmak mümkün. Ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık hormonal bir hastalık olup, ilaç ve hormon terapisiyle sonuç alamamış hastalara önerilmekte. Botoksla, şikâyet edilen bölgelerdeki ter bezi uyarımı ciddi oranda azaltılmakta ya da tamamen kesilmektedir. Ameliyat sonrasındaki gün içinde iyileşme başlarken, ilk bir hafta içinde terleme tamamen kesilir. Migren için uygulanan botoks gibi, bu işlem de tekrar gerektirir ve her 8-10 ayda bir yeniden uygulama yapılmalıdır.

Son olarak Doktor Manavbaşı, hamile yahut emziren annelerin, enfeksiyonlu deri hastalığı yahut nörolojik rahatsızlıkları olanların bu yöntemden uzak durması gerektiğini söylüyor.