Tansiyon nasıl dengede tutulur?

Tansiyon nasıl dengede tutulur?

Tansiyon hastalarının en önemli sorunu tuzlu yemeklerdir. Tuz, tansiyonu tahmin ettiğinizden çok daha hızlı yükseltir. Yüsek tansiyonla başa çıkmanın düşük tansiyonla başa çıkmaktan çok daha zor olduğunu bilmelisiniz. Eğer tansiyonunuz nedensiz yükseliyorsa bunun stres tipi tansiyon yükselmesi olduğunu fark etmeli, stres yönetmimi konusunda kişisel gelişiminizi gerçekleştirmelisiniz. Yüksek tansiyon bir çok hastalığın öncüsüdür, özellikle beyin hasarına neden olduğu için yaşamsal değere sahiptir.

Tansiyon yükselince bedende neler olur?

Damarlarınızdaki kan akışı hızlanır, bu hızlanma kanın artmasına neden olur. Damar bu hızlı kan akışına ayak uyduramaz, genişlemez. Bu nedenle damarlar yıpranır. Bu esnada pıhnı söz konusu olduğunda ya da damarlarda kalınlaşma, tıkanıklık vs var ise kan akışı sekteye uğrar. Tıpkı bahçe hortumunda bir noktayı sıktığınızda orada basın oluşması gibi düşünün. Bu durum damarın iç çeperlerinde kalıcı hasara neden olacaktır.

Beyine giden damarlarda ise bu çok daha tehlikelidir. Beyin kanamasına neden olabileceği gibi sonrasında kısmi felç, inme denilen olay gerçekleşebilir.

Tansiyonun düşük olması, kalp atışı ve damar içerisindeki kan basıncının düşük seyretmesi demektir. Kısa süreli müdehaleler, tuzlu bir ayran vs gibi kolaylıkla normal seviyelere çıkartılabilinir.