Çocuklar neden sinirli olur

Çocuklar neden sinirli olur

Çocuğunuzu sinirli olmasının nedeni tavırlarınızdır. Çocuğa asla parmağınızı sallayarak kurallar koymamalısınız. Dinlemeli, açıklama yaparak bir takım şeyleri talep etmelisiniz. Çünkü çocuklar sizi zannettiğinizden çok daha iyi tanıyor. Sizin tavırlarnızı yanlış tanımlasalar da, çocukların iletişim yönünden zengin olduğunu o’nları asla köreltmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu dünyada sadece sizi tanıyor, size güveniyorlar. Sizden ağır tepkiler aldıklarında bunun geri dönüşünü çok ağır bir şekilde yaşıyorlar.

  • Sevgisiz hissediyorlar.
  • Yalnız hissediyorlar.
  • Çaresiz hissediyorlar.

Karşınızda sizden başka hiç kimsesi olmayan bir insan var, tek beklentisi ise sizin sevginiz. Bu sevgiyi hissetmesini engelleyecek tavırlar sergilediğinizde sinirli, agresif, huysuz olacaktır.

Çocuğu idare etmeyi bilmek, ebeveyn olmanın sorumluluklarını taşıyor olmak gerekir

Çocuğunuzun çok fazla sinirli olmasından şikayetçi iseniz ve bunu için pedegoga gidiyorsanız, her çocuk sorun taşıyabilir mantığı ile pedagog size hasta danışan ilişkisi önerecektir. Fakat çocuklar ebevenylerin aynasıdır.

Kendinizi düzeltmeden çocuğun tavırları düzelmeyecektir. Bu bilinçle önce çocuğunuza nasıl davrandığınızı düşünmelisiniz. Çocuğunuza bağırıren yüzünzüün aldığı şekil, ses tonunuz, hareketleriniz bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Sevgi dolu, ses tonu ve beden dili bunu işaret eden bir anne olarak dengeli davranış sergilemelisiniz.