Etkin dinleme ilişkiyi kurtarır

Etkin dinleme ilişkiyi kurtarır

Birbirinizi dinlemek iletişim kurabiliyor olmak önemlidir. Anlayış, algılamak ve farkında olmak gerekir. Birbirini dinlemeyen insanların uzlaşmaları da mümkün değildir. Uzlaşmak için öncelikle hayat beklentilerinizin ortak olması ve ilişkinin gidişatı konusunda isteğinizin aynı olması gerekir. Birlikte birşeyler yapabiliyor olmak, birbirinizi gerçekten tanıyor olmayı gerektirir. Çünkü stresi azaltmak ve birbirine mutluluk, huzur vermek için her zaman iyi rolü başarıyor olmak gerekir. Sevdiğiniz insanı mutlu etmek için çaba göstermelisiniz, beni mutlu etsin diye bekledikleriniz sizi sevenlerdir, sizin sevdikleriniz değil.

Hayatı birlitke yaşamaya karar verdiğinizde ise görev ve sorumluluklarınız artar. Ancak gerçek sevgi söz konusu olduğunda bu sorumlulukların ağırlığını hissetmezsiniz.

Gerçekten sevdiğiniz insanlarla birlikte olun, hayatın zorluklarını daha kolay aşabilirsiniz. Etkin dinleme ise karşınızdaki insanın ne demek istediğini anlamanızı ve buna göre davranış geliştirmenizi sağlar. Dinleyerek sizden ne beklendiğini, ne istendiğini fark edebilirsiniz. Dinleyerek karşınızdaki insanla aranızdaki uyumu görebilir, uyumun kalitesini arttırabilirsiniz. Çünkü hayat standartınız etkin dinleme kabiliyetinizle yükselir.

Uyumlu ilişki etkin dinleme kabiliyetini her iki tarafın da başardığı ilişkidir.