Çocuklarda güneş çarpması belirtileri

Çocuklarda güneş çarpması belirtileri

Güneş çarpmasının belirtileri yetişkinlerde ve çocuklarda aynıdır. Ancak çocuklar çok daha fazla etkilenir. Yanlış bilinen bir şey ise, tatile gidildiğinde öğle saatlerinde çocukların havuzda yüzmesine izin verilmesi, saçını ıslatmasının güneşten korunmak için yeterli olduğunun zannedilmesidir. Öncelikle havuz asla tercih edilmemelidir çocuk havuzları söz konusu olduğunda asla çişsiz bir havuz yoktur. Eklenen kimyasallar bunların gözle görünmesini engellediği için temiz zannettiğimiz havuzlar birer mikrop yuvası çıkabiliyor. Yemyeşil bir havuzun bir iki damla kimyasal ile tertemiz olduğunu gördüğünüzde ne demek istediğimizi ve durumun ciddiyetini çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Kusma, baş dönmesi, ishal, ateş, halsizlik ve uyuma isteği

Tüm bu belirtilerin hepsi, biri veya bir kaçını görebilirsiniz. Çocuğunuzun dışarda olması gereken en sağlıklı saatler gölgenizin boyunuzdan uzun olduğu saatlerdir.

Bilinçli anne babalar olarak güneş çarpması sonrasında çocuğunuzu acilen sağlık kuruluşlarına yetiştirmeniz gerekir. Su kaybı, tansiyon dengesizliği çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yetişkinlerde olduğu gibi yoğurt yemenin, duş almanın, su içmenin etkisi olmayacaktır. Belirtiler aynı olsa da alınan hasar ve mutlaka ilk yardım çok daha ciddiye alınmalıdır.