“Uykusuz Her Gece”

“Uykusuz Her Gece”

Uyku Problemi Çekenlere Pratik Çözümler

Ajda Pekkan’ın da şarkısında bahsettiği gibi “uykusuz her gece, yorgun ölesiye…” herhalde şu uykusuzluk illetinden çekmeyen yoktur. Varsa da, şuan bu yazıyı okumuyordur ama ben yine de kendisine ne kadar şanlı biri olduğunu söylemeden geçmeyeyim…

Yorgunluk, stres, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, algı kapalılığı… Ne ararsanız uykusuzlukta var! E, ne yapmalıyım diyorsunuzdur şimdi. Çok basit birkaç yöntemle uykusuzluk probleminden kurtulmanız mümkün.

İşte buyurun o yöntemler;

4-7-8 Yöntemi

Öncelikle dilinizi damağınıza değdirin. 4-7-8’in uygulama süreci boyunca o şekilde tutun.

4 saniye kadar burnunuzdan nefes alın. 7 saniye kadar da bu nefesi bırakmayın ve 8. Saniye de nefesinizi verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yaptığınız zaman farkı hemen göreceksiniz. Artık uykuya geçişiniz daha kolay. Bu yöntemler 3 gün arka arkaya deneyin.

Eski usulü biraz değiştirelim

Eski usul koyun sayma yöntemini değiştirerek tersine sayma yöntemini deneyin. 100’den geriye doğru 3’er 3’er gidin. Bunun nedeni kafanızda ki düşüncelerden uzaklaşmanın kolaylığı.

Masaj

Ayak masajı sizi anında yumuşatabilir. Ayak parmaklarımız da oldukça hassaslardır. Küçük dokunuşlar çok hızlı şekilde uykuya geçmenize yardımcı olabilir. Bir iki dakikalık kısa bir mesajı her gece uyumadan hemen önce tekrarlayın.

Şeker bir düşman

Yatmadan önce kesinlikle şeker yemeyin. Vücutta ki şeker seviyesinde artış ve azalışlar uykuya dalmada zorluğa ya da uyku bölünmesine yol açabilir. Uzmanlara göre uyku saatinden 2 saat önce şekerle ilişkinin kesilmesi gerekiyor; meyveler de dâhil.