Çocuğunuzun Başarılı Olmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

Çocuğunuzun Başarılı Olmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

Bu Gıdalar Çocuklarınızın Başarı Performansını Arttırıyor!

Okullar açılalı yalnızca birkaç ay oldu ve artık çocuğunuzun başarı durumu hakkında bilgi sahibisiniz. Öğretmeniyle görüştünüz ve çocuğunuzun derslerinde çok da verimli olmadığını öğrendiniz!

Peki, bu durumda ne yapılmalı? Öncelikle, çocuğunuzun başarısızlığının nedenini araştırmalısınız. Öğretmeniyle uyum içinde yürüteceğiniz bu araştırma sonunda eğer çocuğunuzun performansının düşük olması, dikkatsiz olması ve derslere olan isteksizliği gibi nedenler ortaya çıkıyorsa, bunun sebebi beslenme şekli olabilir! Çocuğunuzun başarı durumunu arttırmak için öncelikle vücut sağlığını bir düzene oturmanız gerekli.

Okul başarısı ve zihin gelişimi çocuklarda direkt olarak beslenmeyle ilişkidir. Çocuk ne kadar iyi beslenirse, derslerinde o kadar başarılı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun vücut gelişimi ve hastalıklardan korunması da, doğru ve yeterli beslenmeyle ilişkilidir.

Başarı İçin Alması Gereken Gıdalar!

Süt ve süt ürünleri

Özellikle güçlü bir protein deposu olan süt ve yoğurt, çocuğunuzun beslenmesinde önemli bir rol oynamalıdır. Güçlü ve sağlam kemikler, büyüme, gelişme, doku onarımı vs. için bu besinler mutlaka tercih edilmelidir. Ayrıca bu gıdaların zihin açıcı özelliği sayesinde, çocuğunuzun algıları daha açık olacak ve derse olan ilgisi, dikkati daha uzun süreli gerçekleşecektir.

Çocuklarınızın her gün yoğurt ve süt tüketmelerini sağlayın!

Balık

Omega 3 zengini balığın vücudumuzda bir çok etkisi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kalp sağlığı. Kalp sağlığının korunması için balığı mutlaka tercih etmelisiniz. Çocuklarınızın zekası için balığın yüksek etkisi olduğunu unutmayın. Haftalık 2 ya da 3 kez balık tüketimi çocuğunuzun zihin performansını arttıracak ve zeka gelişimini doğrudan etkileyecektir.

Yumurta

Yumurta kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olmalı! Mutlaka kahvaltı sofralarında bulunması gereken protein zengini bir besin yumurta…

A,D,E vitaminlerini içerisinde barındıran yumurta, okul çağında ki bir çocuk için oldukça önemli bir besin. Üstelik tüketmek için de birçok çeşidi mevcut. Eğer çocuğunuz haşlanmış yumurta sevmiyorsa ona süslenmiş bir omlet tabağı hazırlayabilirsiniz.

Yumurtanın beynin işlevi üzerinde ki etkisinin oldukça fazla olduğunu aklınızdan çıkarmayın…

Pekmez

Konsantre olamamak gibi dikkat ağırlıklı konularda pekmez oldukça etkili bir yöntem. Çocuğunuz derslerine konsantre olamıyor, sürekli dikkati dağılıyor ve adaptasyon sorunu yaşıyorsa, günde bir tatlı kaşığı pekmezi tüketmesi etkili olacaktır. Pekmezi tek başına tüketemiyorsa, her hangi bir gıdayla karıştırarak da tüketmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, başarı düşüklüğünün büyük bir kısmı dikkatsizliğe ve adaptasyon sorununa bağlıyor.

Ceviz

Araştırmalara göre ceviz tüketen çocukların, okul başarısının yüksek olduğu saptanmış. Birçok faydası bulunan ceviz, çoğu hastalığa iyi geliyor ve o hastalıkları önleyici etkisi bulunuyor. Öğrenme fonksiyonlarını harekete geçiren ceviz, başarılı olmanın sırlarından yalnızca bir tanesi…

Kırmızı et

Zekâ gelişimi denildiğinde kırmızı eti saymamak olmaz. Okul çağında ki çocukların beslenmesinde mutlaka kırmızı ete yer verilmeli.

Kırmızı et zekâ gelişimini artırır ve okul başarısında önemli bir rol oynar. Kırmızı eti haftada 3 kez kadar tüketmek gerekiyor.

Tam buğday

Çocuğunuzun derste uyuklama gibi bir alışkanlığı varsa işte size tam buğday çözümü! Posa içeriği ve B vitaminiyle ön plana çıkan tam buğday, kan şekerini dengeliyor ve çocuklarda ki uyuklama sorununa çare oluyor.