Çocuğun hayatında babanın rolü nedir?

Çocuğun hayatında babanın rolü nedir?

Çocuğun gözünden baba, hayatın karakter skalası gibidir. Çocuğun karakteri babanın davranışlarından, tepkilerinden etkilenir. Aynı zamanda baba mükemmel bir kahramandır. Her zaman güçlü, güven veren kişidir. Çocuğun baba ile iyi bir iletişim içinde olması kendini güvende hissetmesi için önemlidir. Baba rolünün eksik olduğu çocuklar kendine güven, yetişkinlik döneminde özgüven sorunları yaşarlar. Bu nedenle çocukların baba rolünden yoksun bırakılmaması gerekir. Anne kadar önemlidir. Anne ve babanın kıyaslanmaması, çocuğa dikte fikirler iletilmemesi gerekir. Çünkü çocuğun karakterini oluşturmada eşit iletişim gerekir. Birinin iyi birinin kötü olduğunu bilmeye ihtiyacı yoktur, ebeveynler bu konuda dikkatli davranmalıdır.

Çocuk babayı örnek alır, birebir!

Eğer baba klasik bir baba ise çocuğun ihtiyacı olan her done ondadır. Fakat baba kötü bir karakterse çocuk ben onun gibi olmayacağım diyerek ters imaj geliştirecektir. Öyle veya böyle, baba çocuğun karakterini derinden etkiler. Standart rollerin dışına çıkıldığında dahi belirleyici olmaya devam eder. Bu yüzden baba olmak ciddiye alınmalıdır.

Babayı seçen annedir!

Biz kadınlar baba olabilecek erkeklerle evlilik düşünmeli, erkeğin baba olduğunda nasıl bir psikolojiye sahip olacağını düşünerek karar vermeliyiz. Psikolojisi sağlam, özgüveni olan ve maddi manevi sorunları aşmış erkeklerin iyi birer baba adayı olduğunu bilmelisiniz.

Çocuğunuza karşı bu sorumluluğu es geçmemelisiniz, babayı seçen annedir.