Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür?

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Yürütülür?

İlişki Yürütme Stratejileri

Aşkı bulmak zor. Daha zoru ise bir ilişkiyi yürütmek. İlişki iki kişi arasındaki bir oyun diyebiliriz. Fedakar ve hoşgörülü olmanızın haricinde karşınızdakini daha iyi anlamak ve sağlıklı bir ilişki yürütmek için birçok taktik geliştirmelisiniz.

Bu konuda yapılan birçok araştırma güzel bir ilişkide çiftlerin neler yapması gerektiğini ortaya koyuyor. Severek evlenmiş 31 çiftle yapılan bir araştırmaya göre ilişkiyi yürütme taktikleri arasında karşınızdakine karşı açık olmak, olumlu yaklaşmak gibi sonuçlar ortaya çıktı.

İşte bu sonuçlardan bazıları…

Karşınızdakinin Sizi Kendiliğinden Anlamasını Beklemeyin

İlişkide en çok yaşanan sorun “beni anlamıyor” düşüncesidir. Yapılan en büyük hata karşınızdaki kişinin sizi kendiliğinden anlamasını beklemek. Bunu yapmak yerine duygu ve düşüncelerinizi açıkça ifade etmelisiniz. Bu sorunlarınızı en aza indirecektir.

Pozitif Olun

Olaylara pozitif yaklaşın ve olumlu olun. Pozitif olmaya başladığınızda karşınızdaki de bunu zamanla farkedecek ve ilişkide mutluluğu yakalayacaksınız.

Bağımlı Değil Bağlı Olun

Eşiniz olmadan kararlar veremediğiniz bir ilişkiden çok karşılıklı sevgi, sadakat ve saygının yürütüldüğü bir ilişki kurmaya çalışın.

Eşinizin Sosyal Çevresine Özen Gösterin

Bu iki taraf için de çok önemli. Eşinizin sadece sizinle vakit geçirmesini istemek onu zamanla yalnızlaştıracak ve mutsuz yapacaktır. Bu da ilişkide büyük sorunlara yol açar.

Hayatın Yükünü Paylaşın

Ev içinde ya da dışında birbirinizin omzundan yükleri almaya özen gösterin. Sorumlulukları paylaşırsanız bağlılığınız artacaktır. Bu şekilde ilişki bir süre sonra iki taraf için de yük olma riskini kaybedecektir.