Aşurenin Faydaları

Aşurenin Faydaları

Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Özellikle Muharrem ayında herkesin evinde pişen, kokusuyla tadıyla dillere destan aşurenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Aşure, bağışıklığı arttırır ve vücut direncini korur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını önleyici özelliğe sahiptir. Buğday, tahıllar, baklagiller kolestolü düşürür, kan şekerini düzenler.  Çocuklarda da büyüme etkisi gösterir. Aşurenin içerisinde birçok çeşit bulunduğu için vitamin ve mineral bakımından zengindir. A,C,E,B vitaminlerini bulundurur.

Aşurenin Faydaları

Emziren anneler için süt yapıcı özelliği vardır. Yüksek enerjisi, vitamin ve mineral dengesi nedeniyle önemlidir. İçerisinde ceviz, fındık, incir, tahıllar içerdiği içn tuvalet sorunları olanlar için birebirdir. Kabızlığa iyi gelir. B grubu vitaminlerin yeterli alınması kişileri depresyondan korur. Negatif enerjiyi atar. Bu nedenle aşure tüketmek depresyonu azaltır.

Vejeteryanlar için çok önemli bir besin kaynağıdır. Genelde vejeteryanler yeterli enerjiyi, proteini alamadıklarından şikayet ederler. Fakat aşurenin içinde çokça bol miktarda malzeme olduğundan dolayı vejeteryanler için önemli bir besin kaynağıdır. Vejeteryanler yeteri kadar proteini aşureden karşılayabilirler.

Aşure şeker değil de pekmez ya da balla tatlandırılırsa şekerin zararlı etkilerinden de uzaklaşılmış olur. Şunu da unutmamak gerekir ki aşure her ne kadar faydalı olsa da çok alındığında kalorisi yüksek bir tatlı olduğundan kilo aldırabilir. Bu nedenle kilo almak istemiyorsanız aşırıya kaçmadan tüketmenizde fayda var. Kısacası aşure malzemelerinden bahsedecek olursak:

Aşure Malzemeleri

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

3 su bardağı aşurelik buğday

1 su bardağı kabukları soyulmuş fıstık

1 su bardağı fındık içi

1.5 su bardağı doğranmış kayısı

1 su bardağı kuru üzüm

yarım su bardağı kuş üzümü

yarım su bardağı doğranmış portakal kabuğu

1 su bardağı doğranmış elma

4 su bardağı toz şeker