Vitamin Deposu Portakal

Vitamin Deposu Portakal

Portakalın Faydaları

Feng Shui felsefesine göre bolluk , bereket ve refah sembolü portakalın faydalarını biliyor musunuz?

Başta C vitamini olmak üzere, A, B, C, D ve E vitaminlerini içeren portakalın faydalarını say say bitmez. Kış aylarında tüketilen portakalın birçok faydası olduğu aşikar.

Demir ve bakır elementlerini içerisinde bulunduran portakal çok fazla şeker miktarına sahiptir. Bu nedenle ölçülü alınmasında fayda vardır. Yüksek lif içeriğine sahip olduğu için sindirim sistemimiz açısından büyük bir öneme sahiptir. Nezle, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunmak ve hastalıkları atlatmak için birebirdir. Her gün bir tane yediğiniz zaman sizi hastalıklardan koruduğu gibi vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olur. Kabuklarını kurutup bitki çayı şeklinde de rahatça tüketebilirsiniz.

portakalın faydaları

Böbrek taşlarının dökülmesinde etkili olan portakal damarlarınızı ve kaslarınızı da güçlendirir. Erken yaşta yaşlanmanızı engeller. Cildi tazeler, pürüzsüzlük verir. Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür.

Unutulmaması gereken bazı noktalar ise; portakal çok fazla tüketildiğinde içerisinde bulunan şeker miktarı çok olduğundan bünyenize zarar verebilir. Aynı zamanda karaciğer yağlanmasına sebep olur. Taze portakal tüketimi de özen göstermeliyiz.

Tatlılarınız, reçeller de kullanabileceğiniz gibi portakalı meyve salatalarına da koyabilirsiniz. Güne başlarken ise portakal suyu tüketebilirsiniz. Kabuğunu rendeleyerek keklerinizin içine de koyabilirsiniz.