Kadın olmak çok zor

Kadın olmak çok zor

Toplumumuzda kadın olarak yaşamanın türlü zorlukları vardır. Özellikle kadın erkek ilişkilerinde kadına saygı duymayan kişilerin manevi olarak olduğu gibi maddi olarak da kadını ikinci plana atan ve sahip olduğu değerleri küçümseyen zihniyetin, yaşamı zorlaştıran ve kadının hayatını kabusa çeviren tipler olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Kadın evlilik dışı çocuk yaptığında çocuğu red eden sülale, erkek evlilik dışı çocuk yaptığında ve çocuk erkek ise o evlilik dışı çocuğu kabul ediyor. Günümüz toplumunda erkek olmak joker olmak gibi, her yerde geçerliliği var. Ama kadın olduğunda kurallar, sınırlar devreye giriyor.

Çalışan bir kadın hem ev işlerini yapmak zorunda hem de iş hayatına devam etmek zorunda. Maaş kartını isteyen eşine tepki gösterirse evliliğinin tehlikeye gireceğini düşündüğünden tüm bunlara da boyun eğmek zorunda.

Kadının hayatını ne denli zorlaştırdığımızı görüyor muyuz?

Belki de kadın kendi hayatını zorlaştırıyordur, erkekleri yetiştiren yine kadınlar olduğuna göre kadına saygı duymayan bu erkekler, neden kadına saygı duymayı öğrenmiyor? Kadınlar bunu neden öğretemiyor?