Ergenlik döneminde genç kızlar

Ergenlik döneminde genç kızlar

Ergenlik dönemi her zaman zor geçmiştir, ergenlik dönemi sorunlarını annesi ile paylaşabilen bir genç kız şanslıdır. Çünkü annesinin bakış açısına sahip olacaktır. Kızınızla aranızdaki iletişimi her zaman desteklemeniz, anlayışlı olmanız ve anne tavrınızı doğru kullanmanız gerekir. Kızınızın hata yapmaması en azından bu dönemde daha korunmada kalması sizin sergileyeceğiniz tavra bağlıdır. Çünkü annesi ile uzaklaşan genç kız yanlış insanlarla yakınlaşabilir, yanlış öğütler alabilir. Bu da hayatı adına zor bir dönem demektir.

Anne ve kız ilişkisi çok özeldir

Bilinçli bir anne olarak ergenlik dönemindeki bir genç kızla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini bilmelisiniz. Küçük yalanları, kendine güvensizliklerini, sürekli olarak duygu durum değişikliklerini anlamanız gerekir.

Erkeklerle olan ilişkisinde yaşadığı sorunları size anlatabilmelidir

Yasaklar, kurallar ergenlik dönemi çocuklarını sizden uzaklaştırır. İzinler konusunda esnek olmalı, sizinle her şeyi konuşabileceklerini düşünmelerini sağlamalısınız. Bu çok fazla rahat olmanız anlamına gelmiyor, rahat bırakın ama kontrol etmeyi bırakmayın. Arkadaşlarını tanımanız, ne tür insanlarla birlikte olduğunu anlamanız hatta arkadaşlarının aileleri ile tanışmanız gerekir.

Çocuğunuzu önemsiyorsunuz, nasıl davranacağınızı bilmiyorsunuz. Öğrenebilirsiniz. Ergen annesi olmak özveri ve sabır ister.