Acı Biberle Metabolizmanızı Hızlandırın

Kalp-Damar Cerrahı, gazetemiz yazarlarından Dr. Halit Yerebakan, metabolizmamızı hızlandırmak ve karın bölgesinden biriken yağlardan kurtulmanın yollarını anlatıyor:Araştırma sonuçları, göbek yağlarından kurtulmak için jimnastiğin yeterli olmadığını, beslenme programınıza acı biber eklemeniz gerektiğini gösteriyor.

Yaz geliyor; güneş yüzünü göstermeye, giysilerimiz incelmeye ve kış boyu aldığımız kilolarımız ortaya çıkmaya başladı. Yazının devamında duymayı hayal ettiğiniz mucize bir formül yok maalesef.

Ancak biraz çaba ve söz dinleme azminiz varsa, mucize gibi bir sonuca ulaşmanız mümkün. Bölgesel yağlanma, hangi bölge söz konusu olursa olsun son derece rahatsız edici bir durumdur ki göbek bölgesi yağlanması en çok şikayet edilen bölgelerin başında gelir.

Yağ hücrelerinin nerede ve ne miktarda toplanacağı büyük ölçüde genetik faktörlere bağlıdır. Yaş itibariyle değişen hormonların da etkisi yadsınamaz elbette.

Özellikle menopoz sonrası kadınlarda değişen hormon seviyeleri, yağlanmaya daha müsait bir metabolizma anlamına gelir. İnsan bedeni yağ depolama sistemini, uzun süren açlık zamanlarıyla mücadele edebilmek için geliştirmiştir.

Birçoğunuz zayıflamak için aç kalma yoluna gidiyor. İşte en büyük yanlış! Bedeniniz, ‘Sahibim estetik kaygı ile zayıflamaya çalışıyor’ ile ‘Açlık süresi çok uzadı, kendimi korumaya almalıyım, yağ depolamam gerek’ arasındaki farkı algılayamaz. Yani siz öğünlerinizi azaltma ya da uzun süre aç kalma yoluna gittiğinizde bedeniniz, alarma geçer ve yağlanmaya başlar.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.