TSK’ya girişle ilgili sınavlar mercek altında

Darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün TSK’ya askeri okullardan sızdığının ortaya çıkması ve sınavı yapan komutanlardan bazılarının darbe girişimine katıldığının tespit edilmesinin ardından askeri lise ve astsubay meslek yüksekokullarına giriş sınavları incelemeye alındı. FETÖ’nün darbe girişiminin hemen öncesinde yapılanların da aralarında olduğu sınavların iptal edilmesi gündemde.
Darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) askeri okullardan sızdığının ortaya çıkması ve sınavı yapan bazı komutanların darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından TSK’ya girişi sağlayan sınavlar mercek altına alındı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavları geçen hafta, FETÖ’nün darbe girişiminden hemen önce yapılmış, sınav kazananların mülakatı ise dün gerçekleştirilmişti. Sınavı yapan komutanlardan bazılarının da darbe girişimine katıldığını tespitinin ardından söz konusu sınavlara ilişkin soru işaretleri ortaya çıktı. Sınavlarda görev alanlardan Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, darbe teşebbüsüne katıldığı iddiasıyla tutuklandı.
Cural’ın yanı sıra, FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında, TSK’ya giriş için düzenlenen sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve öğrenci seçiminde etkin olan çok sayıda isim hakkında da tutuklama kararı verildi. Ulaştırma Personel ve eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Amfibi Okullar Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Hakan Eser, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ve Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez’in ise “Türkiye Cumhuriyeti’nde silahlı isyan teşebbüsü”, “Yasama organını engellemeye teşebbüs”, “Anayasa’yı ihlal”, “Cumhurbaşkanı’na suikast” ve “fiili saldırı” suçlamalarıyla tutuklanmasına karar verildi.

Paralel Devlet Yapılanması (PDY) kapsamında askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Kayseri’de 3 Haziran 2015’te başlatılan operasyonda, haklarında gözaltı kararı çıkartılan 8 kişiden 4’ü gözaltına alınmış, zanlılardan 1’i savcılık talimatıyla 3’ü ise çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Aynı soruşturma kapsamında 28 Aralık 2015’te Kayseri Adliyesi’ne çağrılarak ifadesi alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir hakkında da adli kontrol kararı verilerek yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti. Firari durumdaki zanlılardan E.C, 24 Haziran’da Çin’e gitmek üzereyken İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Kırgızistan’a gittiği tespit edilen 3 kişi ise halen aranıyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.