Nevresimlerimizi Nasıl Yıkamalıyız

Nevresimlerimizi Nasıl Yıkamalıyız

Her ev hanımının merak ettiği konulardan biri de nevresim takımlarının nasıl yıkanması gerektiği. Beyazları ayrı mı yıkayacağız, renklileri nelerle beraber makineye atmalıyız gibi sorular bazen kafaları karıştırabiliyor. Kaç derecenin üzerine çıkmamalıyız? Acaba ürünleri ne kadar sık yıkamalıyız? Siz de bu sorulara cevap arıyorsanız, gelin beraber cevapları bulalım.

 

Nevresimlerde Gözle Gözükmeyen Kirler

Nevresim takımları sağlığımız için özel ilgi isteyen ürünlerdir. Her gün yaklaşık sekiz dokuz saat kullandığımızı düşündüğümüzde, gerekli temizliği yapmazsak hastalıklarla uğraşacağımız aşikar. Gözle görmesek bile, nevresimler kısa zamanda kirlenmektedirler. Bunlara sebep olan şeylerden bazıları ise; zamanla biriken terimiz, vücudumuz tarafından salgılanan yağlar ve diğer vücut sıvıları (salya, ürin, kan, vs.). Buna ek olarak farketmesekte vücudumuz her gün bir milyona yakın ölü deri hücresi döküyor. Bunlar da kene gibi uyku ortamında kesinlikle olmasını istemeyeceğimiz canlıları yataklarımıza davet edebilmekte.

Öyleyse sık sık nevresim takımlarımızı yıkamalıyız. Uzmanlar en az haftada bir kez, hatta sağlık problemleri varsa daha da sık (günde bir kez bile yıkamak gerekebilir) yıkanması gerektiğini bildiriyorlar.

pr_01_2224

 

Farklı Nevresimler Nasıl Yıkanır

Ev tekstili ürünlerimizi uzun süre kullanmak istiyorsak, öncelikle ürünlerin yıkama talimatlarına uymamız gerekiyor. Biz burada taç nevresim takımı hakkında genel bilgiler versek bile her ürün farklı yıkama koşullarında yıkanmalıdır. Böylelikle, aldığımız zamankine yakın bir şekilde uzun süre kullanma şansını elde edebiliriz. Unutmayın, yanlış ayarlarda yıkananlar hızlı bir şekilde bozulmaya uğrayabilir ve de bu tür kullanım hataları garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

Çamaşır makinemize atmadan önce dikkat etmemiz gereken detaylardan bazıları;

  • Renkli nevresimleri beyazlarla beraber atmamalıyız.
  • Yıkama öncesi gözümüzle ürünleri kontrol ettiğimizde, büyük bir leke ile karşılaşırsak,  bunu ürüne zarar vermeden çıkartmaya çalışmalıyız.
  • 30 derece üzerinde yıkamak (bazı tüketiciler 40 dereceyi tercih etse de genel kanı 30 derecedir) ürünlerin renklerinin orijinalliğini yitirmesine neden olabilir.
  • Renklileri mümkünse ters çevirip yıkamalıyız.
  • Koyu renkteki desenleri açık renkli desenlerle aynı anda makinenize atmamaya özen gösterin. Ürünlerin renkleri birbirleriyle karışmasın.
  • Yıkamadan önce her parçayı top gibi yuvarlamalı, yıkama esnasında deforme olması önlenmelidir.

Tekrar hatırlatıyoruz, lütfen satın aldığınız takımın yıkama talimatlarını okuyunuz. Böylelikle, hem doğru bir bakım ile ürünlerinizi kullanır hem de uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızdaki bilgilerin tamamında Arzum Dekor internet sitesinden yararlandık.