Kariyer mi çocuk mu?

Kariyer mi çocuk mu?

Biz kadınlar hayatımızı düzenli yaşamayı severiz ama bir takım hedeflerin öncelik kazandığını da kabul etmemiz gerekir. Yaşam mücadele gerektirdiği için ve eğitim, kariyer gibi hedeflere sahip olmamız gerektiği için anne olma yaşını hep ileri tarihlere öteliyoruz. Modern kadın eğitimine önem veren ve iş sahibi olan kadındır, peki anne olmak için neden bu kadar bekliyoruz?

Şehir hayatı anne olmak isteyen çalışan kadın için zor, aile büyüklerinin desteği olmadan veya maddi bir takım destekler olmadan anne olmak zor. Maddi hedeflerin tutması ve bunun yanında bir de doğru insanı bulma konusunda şansa sahip olmak gerekiyor. Tüm bunları bir araya getirdiinizde ise sizin anne olmay psikolojik olarak hazır olmanız gerekiyor.

Peki tüm bunları doğru zamanda bir araya getirmek neden bu kadar önemli?

Evde oturup çocuk bakan bir kadına dönüşmek günümüz kadınlarının korkulu rüyası. Çünkü maddi olarak eşe bağımlı kalmak, anne dahi olunsa kadın için sorundur. Erkeğin parasını yiyor olmanın kadının işe yaramaz biri olarak görülmesine neden olacağını kabul etmek gerekir. Bu nedenle iş, eğitim, kariyer, çocuk, evlilik ve aşk gibi birbirinden bağımsız gelişen her durum için ortak bir payda oluşturmak ve tüm bunlara bir de kadının psikolojisinin müsade ediyor olması gibi detaylara dikkat etmek günümüz kadınının en büyük problemidir.

Kariyer, çocuk bağlamında kendine güvenen her kadının amaçları yerine getirme kabiliyeti gelişir. Zaman ve insan etkenlerini doğru kullanmak burada önemlidir.