En Yeniler!

En Yeniler!

bir delinin hatıra defteriBir Delinin Hatıra Defteri

Puşkin’in ölümünden sonra Gogol’un popülaritesi daha da da artar. Bu ilgi Gogol’da bir öncülük hissi yaratır ve kendine toplumu değiştirmek, insanlara yol göstermek gibi misyonlar edinir. Bu dönemde eski yaratıcılığını kaybettiği söylenebilir. Dine karşı ilgisi artar ve daha önce eleştirdiği kiliseyi dahi övmeye başlar. Bu davranış hayranlarının tepkisini çeker ancak o bu tepkilere dinsel yorumlar katar ve Tanrı’nın gönlünü almak için ona daha da yakınlaşır. 1848’de kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin´e gider. Moskova’ya geri dönen Gogol, orada Matvey Konstantinovski adlı gerici bir rahibin etkisi ile 1852 yılında Ölü Canlar romanının ikinci bölümünün el yazmalarını yakarak imha eder. Bu davranışından 10 gün sonra 43 yaşında Moskova’da ölür.

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 126

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Yason Yayıncılık

kitap hayat içindirKitap Hayat İçindir

Doğan Hızlan’dan güncelin izini süren, ama bir yandan da günceli temellendiren, ona tarihi bir perspektiften bakmaya çalışan yazılar…

Varaklamak sözü eski yayınevi yöneticilerinin, kitap seçicilerinin çok kullandığı bir deyim. Cağaloğlu lügatinden kalma yani… Yayınevlerinin her birinde böyle varaklayan tecrübeli biri vardır. Yayıncılıkta, kitap okumada, değerlendirmede yıllar sonra meleke kesbetmiş kişilerin, kısa sürede bir kitap hakkında fikir edinmesi bu tanımın içine girer.

Tempo dergisiyle beraber verilen Tempo Kitap’ta ise ya gündemden, ya kendi gündemimden, ya genel edebiyat ve yayın dünyasından hareketle yazılar kaleme aldım. Oradaki yazılarım kitap yazısıyla deneme arasındaki gelgitlerden oluşuyor.”

Deneme edebiyatımızın duayeni Doğan Hızlan, son yıllarda, daha önceden sürekli okuru olduğu iki yayında, Radikal Kitap’ta “Varaklamak” başlıklı köşesinde ve Tempo dergisinin eki Tempo Kitap’ta yazılarını paylaştı okurlarıyla. Kitap Hayat İçindir bu yazılardan yapılmış bir seçme.

Kuşkusuz güncelin izini süren, ama bir yandan da günceli temellendiren, ona tarihi bir perspektiften bakmaya çalışan yazılar.

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Doğan Kitap

Dolaptaki İskeletlerDolaptaki İskeletler

Sıradan insanların hayatın zorluklarına direnişi… Bir klinik psikoloğun yetişme süreci…

Bu bir anı kitabı değil, ama anlatılanlar gerçek…

Tanya Byron genç bir klinik psikolog adayı olarak uzmanlık eğitimine başladığında nelerle karşılaşacağından habersizdi. Bu zorlu dönemde rastladığı insanların hayatını nasıl etkileyeceğinden de: Merak uyandıran, yürek burkan ve kara mizahla dolu hikâyeleriyle bar fedaisi Ray, boğularak ölen kardeşinin yasını tutan küçük Imogen, seks hayatlarından memnun olmayan Martin ve Elise, Yahudi Soykırımı’ndan kurtulmuş ihtiyar Harold ile Sarai, anoreksik Mollie, AIDS hastası modacı Tom ve Tanya’nın danışmanı Chris…

Dolaptaki İskeletler’de sıradan insanların hayatın zorluklarına direnişine ve bir klinik psikoloğun yetişme sürecine tanık olacaksınız. İnsan ruhunun özüne dokunmak isteyenler için…

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Doğan Kitap

yazgıcılarYazgıcılar

İzlenme, dinlenme, gözlenme çağının romanı…

Gecenin geç saatlerinde İstanbul’a sis çökmüş, perde gibi. İnsanda perdeyi yırtıp ardına bakma arzusu uyandırıyor. Kentsel dönüşüm mucizelerinden biri olan “Gibi Site”de hummalı bir faaliyet var. Sitedeki ve evlerdeki her şey kameralarla izleniyor, dinleniyor, kayıt altına alınıyor.

Ancak izleyenlerin bilmediği şey, kendilerinin de izlendiği…

İster “düz” okuyun, ister “çok katmanlı”, zevkli bir serüven Yazgıcılar’ın sayfaları arasında gezinmek.

-Emre Kongar-

Muhteşem olağan finaline kahkahayı bastığım Yazgıcılar’ı hararetle tavsiye ederim.

-Ali Sirmen-

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Doğan Kitap

ağlamak geliyor içimdenAğlamak Geliyor İçimden

Sonsuzluğu bulsam dahi içimde,

Oraya da sığamayacak kadar dardayım sanki.

Bir insan çektiği acıyı nasıl anlatabilir?

Hangi kelimeler yeter?

Geceler uzundur desen,

Yorgunlar uyuyamaz desen,

Hangi cümle tamamlar acıyı?

Hani bir hissin kahredici ızdırabını yaşarsın;

Yarım kalmışlık hissi…

Sevgili…

Beklediğim yarınlar yarınlara kaldı…

Ama değişmeyecek olan bir şey var;

Senin ön yargıların,

Benim gurursuz sevgim.

Bunlar bizde oldukça,

Ben gitmeyeceğim,

Sen gelmeyeceksin.

Olsun…

İnandığım bir şey var ki;

Bekleyerek kazandığın her şey çok kıymetlidir,

Hele ki bu bir gönül ise…

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Nesil Yayınları