Hindi Etinin Faydaları

Hindi Etinin Faydaları

Hindi Etinin Faydaları Nelerdir?

Yılbaşı sofralarında sıklıkla tercih edilen hindi, lezzetinin yanında birçok yarara da sahip. Çok farklı tariflerle hazırlanan hindi etinin faydalarını biliyor musunuz?

Hindi eti, diyet yapanlar için vazgeçilmez bir yiyecektir. B vitaminleri açısından çok zengindir. Kırmızı et ve tavuk etine göre daha az yağ oranına sahiptir. Bunun yanında protein miktarı da çoktur. 100 gram ızgara hindi eti ise sadece 1 gram yağ içerir. Böyle düşünüldüğünde diyetlerde sıklıkla kullanmak mümkündür.n_37474_1

Besin değerleri oldukça çok olan hindi etini düzenli tüketmek gerekir. Aşırıya kaçıldığında vücuda zarar da verebilir. Çikolatanın mutluluk verdiğini biliyorduk. Fakat hindi etinin de mutluluk veren bir yapısı vardır. Tryptophan hormonu, mutluluk hormonu olan serotonine dönüşür. Ama siz yine de mutluluk veriyor diye çok da abartmayın. Bizden söylemesi.

B3 vitamini sayesinde karbonhidratlar enerjiye dönüyor. Kalp ve damar hastalıkları için de iyi bir besin kaynağıdır. Kansızlığı önlediği gibi hücre gelişimini ve yenilenmesini sağlar. Belki de en önemli özelliği yaşlanmayı geciktirmesidir. Bağışıklık sistemini geliştirdiği gibi kansere karşı da önemli bir savaşçıdır.

Hindi ile ilgili bilinen en farklı özellik ise İngilizce’de “Turkey” olarak bilinmesidir. Bunun sebebi ise Amerikalıların hindiyi bulmaları ve daha sonra İspanyolların bunu Avrupa’ya getirmeleridir. Portekizliler hindiyi Türkiye üzerinden gelen hindiyle karıştırınca İngilizlerin kafaları karışmıştır. Bu da dillerine “turkey” olarak yerleşmesine sebep olmuştur.

Yılbaşı sofralarınızda, günlük yaşantınızda hindiyi sıkça kullanabilirsiniz. Besin açısından zengin olduğu için vücudunuza iyi gelecek kilonuzu da dengede tutacaktır.turkey