Hassas citler için öneriler

Hassas citler için öneriler

Yazın güneşin zararlı ışınlarıyla bitap düşmüş cildinizi, ara mevsim olan sonbaharda güçlendirmezseniz, kış bütün gücüyle cildiniz kurutacak ve siz de çok sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız. Bunun olmasını önlemek içinse yapabileceğiniz şeyler çok basit. Dermatolog Uzmanı Doktor Eylem Acar, hâlihazırda güneşin vermiş olduğu zararları yok etmek ve cildinizi kışa hazırlamak için antioksidan değerleri yüksek, vitamin açısından zengin havuç, kayısı ve beta karoten açısından zengin domates tüketimini fazlalaştırmanızı öneriyor.

Nem oranları mevsimsel geçişlerde önem arz etmekte!

Özellikle sıcaklık değişimlerinin dramatik biçimde arttığı yaz ve azaldığı kış mevsimlerinde, cildin aniden savunmasız kalmaması açısından ara mevsimlerde cildin nem oranını ayarlamak oldukça önemlidir. Gerek sağlıklı beslenmeyle, gerekse nemlendirici kremler yahut jeller yardımıyla bu dengeyi sağlayabileceğini söyleyen Dr. Acar, kişinin cildi için gerekeni yaptığı takdirde sonrasında pişman olmayacağına dikkat çekiyor.

Özellikle çok hassas bir cilde sahip olanların sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu kullanımına devam etmelerini söyleyen Acar,  güneş size göründüğü an cildinizin de ultraviyole ışıklara maruz kalacağını belirtmekte.