Fesleğen Mucizesi

Fesleğen Mucizesi

Fesleğenin Faydaları

Fesleğenin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle Akdeniz mutfağında yaygın olarak kullanılan fesleğenin önemi büyük.

Ülkemizde reyhan olarak bilinen fesleğenin morumsu ve pembemsi yaprakları vardır. Yaygın olarak kullanılır ve aroması çok yüksek bir bitkidir. Güzel kokusu sayesinde birçok yerde kullanılır. Hatta tazeyken toplatıp evinize koku vermesi için de kullanabilirsiniz.

Anayurdu Güney Asya olmasına rağmen Akdeniz ve Ege’de de sıkça yetiştirilir. Fesleğenin tıbbi etkileri oldukça çoktur. Fesleğenin sakinleştirici etkisi vardır. Büyük şehirlerde stresli bir hayat yaşayanlar için ideal bir bitkidir. Taze olarak salatalarda kullanabileceğiniz gibi kurutulmuş halini yemeklerinize katabilirsiniz. Ayrıca çayını da yapabilirsiniz. Fesleğeni donmuş haliyle derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.Basil_SweetPetraDarkRed

Fesleğenin bilinen en faydalı özelliği ise DNA’da meydana gelen hasarları önlemesidir. Sağlık sorunları ile mücadele etmede birebirdir. Fesleğen, ödeme karşı da iyi gelmektedir. Malezya’da bir üniversitede fareler üzerinde yapılan deneyde fesleğenin ödem sökücü etkisi açıkça görülmüştür. Aynı zamanda tümörleri eritme özelliği de taşımaktadır. Balgam ve gaz söktürücü özelliği de vardır.

Fesleğenin tüm etkilerinden yararlanmak ve diğer bitkilerin özelliklerini de kullanmak istiyorsanız kendinize iş dönüşü güzel bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Fesleğenin kurutulmuş yapraklarını bir sıcak suyun üzerine atın üzerine isteğinize bağlı olarak zencefil, elma kabukları ve limon ekleyebilirsiniz. Demlenmeye bıraktıktan sonra rahatla içebilirsiniz. Tatlandırmak isterseniz de içine bal ekleyebilirsiniz. İçimi kolay olduğu kadar uzun vadede size fayda sağlayacak bir içecektir. Yaz aylarında ise demleme işleminden sonra içine buz koyarak serinletici etkilerinden faydalanabilirsiniz.6545465