Evlatlık almayı düşünenlere öneriler

Evlatlık almayı düşünenlere öneriler

Çocuk sahibi olmanız veya olmamanız bu durumda önemli değildir. Çocuk sevgisini tatmak için evlat edinmek isteyebilirsiniz. Bunun için 35 yaş kriterini tamamlamak, maddi olarak yetkin olduğunuzu ispat etmek yeterlidir. Evli olmadan da evlat edinebilirsiniz. Koruyucu ailesi olabilirsiniz. Aile ortamında büyümesi gereken çocukların hayırsever insanlar tarafından evlat edinilerek bu ortamda büyümelerinin devlet büyükleri tarafından da istenildiği bir durum olduğu bilinmelidir. Evlatlık almayı düşünüyorsanız yasal şartları yerine getirdiğinizde bu konuda şansınız olacaktır.

Evlat edinmek istediğinizde;

  • Bu işin çocuk oyunu olmadığını ve psikolojinizin izin verdiği durumlarda sorumluluğunu almanız gerektiğini bilmelisiniz.
  • Maddi ve manevi olarak hayatınıza bir çocuğun sorumluluğunu almaya hazır olduğunuzda başvurmalısınız.
  • Çocuk bakımı ile ilgili gerekirse eğitim almanız gerektiğini bilmelisiniz.
  • Karşınızda bir birey olduğunu asla unutmadan hareket etmelisiniz.

Tüm bu detaylar sizi iyi bir koruyucu aile yapabilir. Hayatınızda bir çocuğun eksikliğini hissediyorsanız ve kendinizde bu gücü buluyorsanız harekete geçmelisiniz. Evlat eksikliği, yerini tamamlayacak bir çocukla değil içinizden gelen sevgiyle tamamlanır. Bu nedenle evlat edindiğinizde öz çocuğunuz olacağını ve sevginizi esirgememeniz gerektiğini bilerek davranmalısınız.

Verecek çok fazla sevgim var diyorsanız evlat edinmelisiniz, değilse evlat edinmenin problem olacağını görmeniz gerekiyor. Öncelikle esirgeme kurumlarında vakit geçirmenizi ve çocuklarla iletişim denemenizi öneriyoruz.