Spor yaralanmaları

Spor yaralanmaları

Spor yapmak kilo vermek ve sağlıklı olmak için güzel bir hobi ancak kendinizi sakatlamanızı istemiyoruz. Spor yaralanmalarının ağırlıklı nedeni hazırlık yapmadan ağır hareketlere başlamaktır. Öncesinde hazırlık yapmanız kaslarınızı ısıtmanız gerekir. Isınma hareketlerini yapmadan spora başlamak spor yaralanmalarına neden olacaktır.

Bilek burkulması en sık yaşanan problemlerden biridir. Bileğiniz ve çeşitli eklemlerinizde meydana gelen yaralanmalarda ilk etapta mutlaka soğuk uygulanmalıdır. Olası kas yırtılmaları, iç kanama gibi alternatif nedenleri ortadan kaldıracak olan buz uygulama işlemi eklemm yaralanmalarında önemlidir.

İlk yardım biliyor olmak gerekir

Gerek kendiniz gerek bir başkası için spor yaralanmalarında ilk yardım uygulanması gerekir. Bu nedenle eklem yaralanmaları dahil olmak izere sırt, bel, boyun ağrılarında bir anlık yanlış hareket sonucu meydana gelen yaralanmalarda ilk yardım biliyor ve buna uygun şekilde davranıyor olmak gerekir. Aklınıza ilk gelmesi gereken şey soğuk uygulamak olmalıdır.

Eklemlerinizi hareket ettirmeyin!

Spor yaralanması sonrasında soğuk uygulama yapıldığında olabildiğince hareketsiz beklemek gerekir. Bandajlamak zararlıdır, bölgede ısıya neden olur ve iç kanama riski oluşur.

Spor yapmadan önce eklemlerinizi rahatlatmanızı ve kaslarınızı ısıtmanızı öneriyoruz. Yaralanmaları en aza indirgemek için bu detaylar önemlidir.