Sığır idrarıyla saçlarını yıkıyorlar! Bu gelenek sizi çok şaşırtacak…

Sığır idrarıyla saçlarını yıkıyorlar! Bu gelenek sizi çok şaşırtacak…

Bu ülkede Başkent Juba’nın kuzeyinde, Nil kıyısında yaşayan Mundari adlı bir kabilenin ilginç yaşamı…
Mundarilerin bütün hayatı hayvancılık üzerine kurulu. Onlara sığır kralları deniyor.Yetiştirdikleri hayvan ise Ankole-Watusi olarak bilinen bir sığır türü.Boyları 2,5 metreye kadar ulaşabilen bu hayvanların her biri 500 dolar değerinde.

Bu neden Mundari kabilesinin en değerli varlıkları bu hayvanlar. Öyle ki kabile üyeleri hayvanlarını makineli tüfeklerle koruyor.Fotoğrafçı Tarık Zaidi belgesel çalışması için 4 gününü bu kabileyle ve kabilenin gözü gibi baktığı bu sığırlarla birlikte geçirdi.

Zaidi tanıştı her kabile üyesinin favori bir ineği olduğunu söylüyor. Bu hayvanları etleri için öldürmeleri çok ender görülüyor.Bu ineklerin sadece sütünden faydalanmıyorlar, aynı zamanda idrarını da antiseptik olarak kullanıyorlar.Bu yüzden kabile üyeleriher sabah başlarını inek idrarı ile yıkıyorlar. İdrardaki amonyak ise kabilenin genelinde görülen turuncu saç renginin baş nedeni.Hayvanlarına günde iki kez masaj yapıyorlar.

Güney Sudan’da hayvanlar ve hayvancılık çok önemli. Sudan’dan bağımsızlıklarını kazanmadan önce yaşanan savaşlarda hedefler hep hayvan çiftlikleri oluyordu.Bağımsızlığın ardından da hayvancılık önemini koruyor.