Rar dosyası nasıl açılır

Rar dosyası nasıl açılır

Rar dosyası nasıl açılır
Rar bir sıkıştırma biçimidir. Aşırı yer kaplayan ya da bir arada durmasını istediğiniz çeşitli bilgileri bir araya toplayıp yarı boyutuna kadar sıkıştırma sağlayıp bilgisayarınızda yer açabilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan program  Winrar dır.
Winrar aslında Freeware yani ücretsiz gibi görünse de aslında lisans alınması gereken bir programdır. Lisans alınmadan size tüm imkanları kullanma imkanı vermez. Ama yine de lisans almadan da gerekli işlemleri yapmanıza imkan verir.

Rar işleminin en çok işe yaradığı durumlardan birisi mail v.s. yoluyla karşı tarafa dosya yollamak istediğiniz de teker teker uğraşmamak için dosyaları bir araya getirip topluca atabilmenizdir.

Ayrıca en güzel ve kullanışlı yanlarından birisi de bir araya getirdiğiniz dosyalara şifre koyarak o dosyaların yanlış eller tarafından açılmasını engellemenizdir.Bu şifreleme olayının çok ca yöntemi var ama en çok kullanılanı basit şifrelemedir.Basit şifreleme bile yolladığınız dosyaların güvenliğini sağlar ve o dosyaların başkası tarafından açılmalarına engel olur.
Winrar harici 7 zip gibi değişik kaynaklı onlarca rar yazılımı mevcut.