Bel fıtığı ameliyatı olmuş biri nelere dikkat etmeli?

Bel fıtığı ameliyatı olmuş biri nelere dikkat etmeli?

Bel fıtığı, ameliyat sonrası özellikle 2 ay için çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. 2 ay sonrasında ise 2 yıl asla belinizi zorlamamanız gerekir. Sonrasında ise beliniz için her zaman dikkatli olmak zorundasınız. Öksürürken, hapşırırken, ıkınmanız gereken durumlarda bunun şiddetini iyi ayarlamalı, omurganızın tüm bunlardan ani bir hareketle zarar görmesini engelleyecek şekilde duruşunuzu kontrol etmelisiniz.

Bahar dönemi ile birlikte spor yapmaya başlayan insanlar, bel ve çevresi için yanlış hareketler yaparak bu dönemde bel rahatsızlıklarının artmasına neden olabiliyorlar. Bel rahatsızlıkları içerisinde en büyük risk ise bel fıtığı ameliyatı olan kişiler taşıyor. Bel fıtığı ameliyatı olmuş birinin öncelikle ters bir hareket yapmamaya, ayağının kaymamasına, yere düşmemeye dikkat etmesi gerekiyor.

Ağırlık kaldırırken dikkat!

  • Elinde 1 kg ‘dan fazla bir ağırlık olmaması gerekir.
  • Birşey kaldırırken öncelikle onu bedenine yakın tutmalıdır.
  • Eğilerek değil, dizleri bükerek yere yaklaşmalıdır.
  • Bel kasları hassastır, onları güçlendirmeye çalışırken asla mekik kullanmamalıdır.

Bel sağlığı felç problemlerine kadar ilerleyebilir, belinizin hassas olduğu dönemler özellikle yağmurlu havalardır. Bel fıtığı ameliyatı olan biri normalde sağlam biri kadar iyidir. Ancak bu ameliyatı olmayan kişilerin etkilenmeyeceği küçük şeyler bu hastalar için 10 gün yatak istirahati gerektirecek kadar etkili olabilir.

Asla topuklu ayakkabı tercih etmemelidir

Bel fıtığı ameliyatı olmuş birinin kesinlikle yüksek topuk tercih etmemesi gerekir. Kendisini her ne kadar iyi hissederse hissetsin, topuklar hem düşme tehlikesi hem de belin ergonomik duruşuna zarar verici olması nedeniyle uzak durulması gereken bir detaydır.