Saçlarımız Neden Dökülür?

Saçlarımız Neden Dökülür?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saçlarımızın dökülmesi bizi en çok endişelendiren durumlardan biridir. Zaman zaman da bizi rahatsız eder. Saç kayıplarımız da özgüvenimizi kaybetmemize neden olur.

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Saç dökülmesinin gerçekleşmesi aynı zamanda bir sağlık probleminiz olduğuna dahi işaret edebilir.

 

İşte saç dökülmesinin nedenleri:

Stresli bir yaşam

Hormonal bozukluklar

Saç şekillendiriciler

Kimyasal maddeler, saç boyaları ya da jöle

Kan değerlerindeki değişimler

Vitamin eksiklikleri

Sigara ve alkol

Düzensiz yaşam

Sağlıksız beslenme

Sık sık yapılan bilinçsiz diyetlersacdokulmesi

Saç dökülmesinin nedenlerini çokça sıralamak mümkün. Peki ya su saç kayıplarına karşı ne yapabiliriz?

Saç dökülmelerinin sebeplerini öğrenmek için ilk olarak bir kan tahlili yaptırabiliriz. Eğer kan değerlerimizde bir problem varsa bu, saçlarımızın dökülmesine sebep oluyordur.

Saçlarınızı dikkatli bir şekilde yıkamaya özen gösterin. Çitilememeye çalışın. Dökülmelere karşı çeşitli bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şekillendirirken ısı kullanımına dikkat ediniz. Ya da ısı koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

Kimyasal ürünler yerine mutlaka bitkisel ürünleri tercih edin. Saçlar kırılarak dökülebildiği gibi kökünden de dökülebilir. Eğer saçlarınızın köklerinde kabuklanmalar, deri atmaları varsa mutlaka bir yağ ile bakım yapın. Zeytinyağı, yumurta karışımını saçlarınıza sürerek bekletebilirsiniz. Ya da argan yağı kullanabilirsiniz. Mutlaka düzenli olarak bir ürün kullanın. Faydasını göreceksiniz.sac-dokulmesi1

Saçlarınız uzunsa mutlaka kıyamıyorsunuzdur. Ama üzgünüz ki kuaföre gitmelisiniz. Çünkü düzenli kestirilen saçlar daha çabuk uzar ve daha sağlıklı görülür.

Tüm bunların yanında mutlaka sağlıklı beslenmelisiniz. Sağlıklı beslendiğiniz takdirde hiçbir probleminiz olmayacaktır. Saç da dahil.