Minimal İnvaziv Kalp Damar Cerrahisi

Minimal İnvaziv Kalp Damar Cerrahisi

Kalp cerrahisinde hastanın en büyük şikayeti hiç süphesiz hastanede geçirilen oldukça fazla yatma süresi ve akabinde hasta adına oluşan işgücü kaybı. Bununla birlikte fazladan geçirilen hastane yatma sürelerinde hastaların kaybettiği zamanlar kalp ameliyatı geçiren hastaların en çok yakındığı şeyleirn başında geliyor. Ancak son yıllarda hızlı bir ilerleme kaydeden kalp cerrahisinde bu şikayetlerin önüne geçecek gelişmeler yaşanmıştır:

Minimal invaziv kalp damar cerrahisinde daha az kan ihtiyacı ve daha ufak delikler ile bu işlem başarıyla yapılabilmektedir. Artık açık kalp ameliyatı geçiren bir hasta bu gibi durumlardan şikayet etmeyecek ve daha az ağrı sızı görecektir. Bu yöntem de ilk başlarda kalbin durdurulmasının önüne geçilerek çalışan kalp üzerinde by-pass operasyonları en ince titizlikle başarıya ulaşmıştır. Daha sonraları ise bu operasyonların daha küçük bir kesiden yapılabileceği anlaşılmıştır.

Minimal invaziv kalp damar cerrahisinin avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; En önemlisi elbette daha az ağrı olması, iş gücü kaybının önüne geçilmesi daha az kan kullanımı, ve yine elbette hızlı tedavi süreci yani artık hastanede haftalar geçirmenize gerek kalmayacaktır. Prof. Dr. Belhhan Akpınar ve uzman ekibi ile bu hususta emin ellerdesiniz.

http://www.belhhanakpinar.com/minimal-invaziv-kalp-damar-cerrahisi/