Detoks nedir

Detoks nedir

Detoks nedir ? Ne Değildir!

Detoks vücutta biriken hastalık ve yaş kaynaklı oluşan zararlı toksinlerin vücuttan temizlenmesi işlemine verilen addır.

Bu toksinler büyük ölçüde dışarıdan vücuda alınırlar ya da bir kısma da vücutta kendiliğinden oluşurlar. Bu maddeler doğada kirlenip vücuda alındığı için solunum yolu yiyecek içecek ya da başka değişik yöntemlerle vücuda girebilirler.

Detoks neden tercih edilir? Tehlikeli midir?

Ayrıca edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları da bu durumda son derece etkili olabilirler. Detoksun gerekli olmasının en büyük nedenlerinden birisi hastalıkların bedendeki fizyolojik düzenin bozulması sonucundan oluşmasıdır. Detoks buna önlem olarak geliştirilmesinin yanı sıra bir nevi önlenemeyen rahatsızlıklarında bir kısmından kurtulmak amacı yapılır.

Yapmalı mı?

Kamuoyundan detoks hep mideyle özleştirilen bir durum olsa da detoks un tüm vücudu aynı ölçüde temizlediği ve hastalıklar için daha korunaklı hale getirdiği söylenebilir. Bir nevi hastalıkların bir kısmının etkisinden vücudu kurtarıp yeni hastalıklara karşı da vücudu delinmez ya da delinmemeye yakın şekilde koruyacak bir zırh haline gelir. Detoks aşamaları ve yapılacaklar çeşitli kitaplarda farklı olarak anlatılsa da hepsi bir öz disiplin içerir.