Çocuğunuza Minnettarlığı Öğretin

Çocuğunuza Minnettarlığı Öğretin

Çocuğunuza kıymet bilmeyi öğretmeniz önemlidir!

0b39ec9b103a2e79_42-53658952.xxxlarge_2x

Çocuklar küçük yaşlardayken bağımsızlığı öğrenme ve “her şeyi kendi yapmak isteme” safhalarından geçerler. Sosyal meziyetleri henüz kavrayamadıkları için, beğenmedikleri bir hediye aldıklarına teşekkür etmeyi ve bir şey istedikleri zaman lütfen demeyi bilmeyebilirler.

İşte çocuğunuzu cezalandırmadan “kıymet bilmeyi” öğretmenin yolları:

Çocuğunuza Örnek Olun

Çocuğunuzun sık sık sizi teşekkür ederken duymasını sağlayın. Evde eşinizle konuşurken ya da markette kasiyerden para üstü alırken bunu yapabilirsiniz. BU, çocuğunuza “normal” durumlarda bile teşekkür etmenin gerekliliğin öğretecektir.

Detaylara Dikkat Çekin

Resim çizip size gösterdiğinde “güzel olmuş” deyip geçiştirmek yerine, resmin detaylarına dikkat çekip onlara da iltifat edin. Yemeğini bitirdiği ya da hızlıca giyinebildiği zamanlarda da bu başarısına dikkat çekin. Böylece hem çocuğunuzun ileride sağlam bir öz güveni olur, hem de beğenmediği hediyelerde ya da benzer durumlarda detaylara dikkat ederek hoşlarına giden bir şey bulup içtenlikle teşekkür etmeyi öğrenirler.

Bağış Yapın

Sizi bağış yaparken görmesi çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Yalnızca para vermeyi değil, çocuğunuzun da katılabileceği bir yolu seçin. Örneğin çocuğunuza artık kullanmadığı oyuncaklarını paketleyip verdirerek, bağış yapmanın güzelliğini ve minnettarlığı öğretebilirsiniz. Bunu yaparken cömertliği için çocuğunuzu takdir etmeyi unutmayın, bu alışkanlığını gelecekte de sürdürerek daha çok insana yardım etmesini sağlayabilirsiniz.