Burun estetiği ve botoks

Burun estetiği ve botoks

Burun estetiği ve botoks

Estetik bir görüntü isteyen bireylerin vazgeçilmezi haline gelen botoks, son dönemlerde burun estetikleri içinde kullanılmaya başlanmış durumda. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Hakan Özdemir, işlemin detaylarını siz okuyucularımız için anlattı:

Botoks enjeksiyonu ile burun ucu sarkmaları yok edilebiliyor!

Burun içindeki destek yapısı olan septum kıkırdak ve dudağın üs kısmına bağlı olan depressor septi nasi kası, burnun uç kısmını aşağıya doğru itebilir. Özellikle gülümseyince fark edilen bu durum, çok çirkin bir görüntüye sebebiyet vermektedir. Burun kanatlarını dudak yan kısmına bağlayan kasların burnun uç kısmını yukarı doğru çektiğini belirten Dr. Özdemir, bunun da yine sarkık bir görüntüye neden olacağını belirtiyor. Yani burun ucu sarkıklığı şikâyeti olan kişilerde kasların kısmi felce uğratılması görüntü düzeltilmesi açısından hayli yardımcı olabiliyor.

Kısa sürede gelen çözüm

İşlemin yaklaşık 10 ila 15 dakika arasında seyrettiğini söyleyen Özdemir, doğru bir uygulama sonrasında kişinin herhangi bir şişlik yahut morluk yaşamayacağını belirtiyor. İstenilen sonucun iki hafta içinde elde edilebileceği bu yöntemin dezavantajları da yok değil.

Geçici bir yöntem olan botoks enjeksiyonu, 4 ila 8 ayda bir tekrarlanmaz ise, burun, eski görüntüsüne tekrar dönecektir.

Dikkatli olması gerekenler!

Burundan nefes alırken zorluk yaşayanlar, burun içi eğriliği aşırı olanlar yahut daha önce burnundan ameliyat geçirmiş olanlar için botoks enjeksiyonun uygun olmadığını belirten Özdemir, bu kişilerin bir uzmana danışıp kendileri için en uygun yöntemi belirlemelerini önermektedir.