Alışverişte E104’e Dikkat!

Alışverişte E104’e Dikkat!

Aldığınız Ürünlerin Etiketine Mutlaka Bakın!

E104 bir gıda boyasıdır. Özellikler içecek sektörünce oldukça yaygın kullanılır. Dünyanın bir çok gelişmiş ilkesinde yasak olan E104, ülkemizde aromalı içeceklerde serbestçe kullanılabilmektedir. Bunun nedeni, yetkililerin meyve sularında E104’ü yasaklayıp, aromalı içeceklerde serbest bırakmasıdır!

Sentetik bir madde olan E104, gıdaya sarı ve portakal rengi verir. Sentetik bir madde olduğu için oldukça zararlıdır ve kanserojen madde içerir.

E104’e izin vermişler ama tabi bununda bir şartı var. tüketiciye aromalı içeceğinizin içinde E104 kullandığınızı belirten bir yazı yazın. Tüketici bu maddenin zararlı olduğunu bilmeden aromalı içecekleri tüketmeye devam ediyor.

Raflardan aromalı içecekleri alırken mutlaka sağını solunu kontrol edelim. Eğer ki, E104 damgasını görürseniz alternatif başka bir içecek almanızı önemle tavsiye ederim.

Sadece içeceklerin değil ülkemizde yasak olmayan ve yediğimiz içtiğimiz her şeyin içeriğinde bulundurulan birçok zararlı madde var. Mümkün olduğu kadar hepsini öğrenmeye çalışalım ve market alışverişlerimizi etiket okumadan yapmayalım. Ürünlerin etiketleri mutlaka incelenmelidir.

E104’ün Sıklıkla Kullanıldığı Alanlar

Bazı ruj renklerinde, saç bakım ürünlerinde, kolonyalar da ve eczacılıkta…

Diğer adları!

Kunolin Sarı

CI 47005

Gıda sarı 13

Kinolin Sarısı