Zencefil nelere iyi gelir

Zencefil nelere iyi gelir

Zencefil nelere iyi gelir

Zencefil, zencefilgiller familyasına ait bir biktidir. 1 metreye ulaşabilir. Yapısı inceidr ve kırmızı olabilir, sarı da olabilir. Farklı ve son derece şifalı bir bitki olarak her zaman sofralarımızda yer alabilir.

 

Zencefil özellikle mide bulantısına iyi gelir,bu yararı yüzünden hamile kadınlar tarafından aşırı sık şekilde kullanılır hatta sabah bulantısını önlemek adına kadınların dilden dile dolaştırdığı bir çözüm olarak efsaneler arasında yerini almıştır.

İltihap Önleyici Olarak Kullanılan Zencefil

Zencefil, vücutta iltihap oluşan bölgelerde iltihap giderici ve iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Zencefilin içeriğinde yer alan gingerol adlı madde vücuttaki iltihabın önünü kesebilecek çok güçlü bir maddedir.

Zencefilin ana maddesi gingeroldür. Gingerol ün kanserin birkaç çeşidi üzerinde kanserli hücreleri azalttığı için direk etkisi vardır. Zararlı tümörlerin bir kısmını düzelltiği için hastalık tedavisinde de zencefil sıkça  kullanılır. Özellikle kanser çeşitleri içersinde en sık kullanıldığı alan yumurtalık kanserinin tedavisidir.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak zencefil çayı da grip tedavisinde ya da sadece damak tadına uygunluğu açısından oldukça popülerdir.