Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyecekleri Buzdolabında Saklama Önerileri

Bazı yiyecekler buzdolabından olsa bile çabucak bozulabiliyor. Aynı zamanda zamanla bakteri üretiyor ve sağlık açısından da sıkıntılar oluyor. Bu problemler gıda zehirlenmelerine sebep olabiliyor. Bunun için gıdaları iyi muhafaza etmek gerekiyor.

İlk olarak hangi besinler daha çabuk bozuluyor ona bir göz atalım:

Kırmızı et

Tavuk

Süt ve sütten yapılmış yiyecekler

Soslar

Balık

Pişmiş yemekler

Pişmiş kuru baklagiller

Yumurtadan yapılmış besinler

Et ve et ürünlerini buzluğun yakın kısmına koymamız gerekir. Çünkü en çok bu gıdalar bakteri üretir ve zamanla bozulmaya başlar. Bakterilerin diğer yiyeceklere geçmemesi için en soğuk kısımda muhafaza etmek gerekir. Et ve et ürünlerinin alt kısmına ise süt ve süt ürünlerini koymamız gerekir. Yoğurt, süt, peynir sırasıyla konulabilir. 

Genellikle buzdolabının en alt rafları sebze ve meyveler için ayrılmıştır. Bu kısma sebze ve meyvelerimizi yerleştirebiliriz. Bakteri problemini de ortadan kaldırmış oluruz. Ama burada dikkat edilmesi gereken konu ise sebze meyveleri poşetlerinden çıkartmaktır. Poşet içinde tuttuğumuzda tatları değişebilir aynı zamanda farklı maddeler üretebilir. Bu nedenle poşetlerinden çıkarıp koymalısınız. Ya da özel saklama kapları alarak içlerine de yerleştirebilirsiniz. Diğer önemli faktör ise içecekleri plastik şişelerde tutmamaktır. Plastik şişelerde duran içecekler kanser riski bile taşıyabilir. En sağlıklı olan yöntem cam şişelere yerleştirip bu şekilde saklamaktır. Yumurta da çok fazla bakteri üreten bir besindir. Bu nedenle yumurtayı ya aldığımız kapla beraber saklamalıyız ya da buzdolaplarında olan yumurta için ayrılmış olan kapaklı bölmelere koyabiliriz.fft18_mf5434182

Dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli konu ise buzlukta muhafaza ettiğimiz yiyecekler çözdürdükten sonra hemen kullanmamızdır. Tekrar dondurmak çok yanlıştır. Çıkan yiyecekler bir daha buzluğa konulmamalıdır. Aynı şekilde yemekleri de hemen tüketmemiz gerekir. Günlerce bir tencere içinde duran yemekler çıkarıp çıkarıp ısıtıldığında sıkıntılar yaratabilir. Donmuş ürünleri de kalorifer üstünde ya da güneş ısısında çözdürmek yanlıştır. Bunun için mikrodalga fırınlar kullanılabilir.

En çok gördüklerimiz arasında dondurma kabında yiyecek saklamak çok yanlıştır. Dondurma kabında dolma görmek her ne kadar sevindirici de olsa plastik ürünlerin saklama için kullanılması yanlıştır.