Yaşanmış Etkileyici Bir Hikaye

Yaşanmış Etkileyici Bir Hikaye

Üniversite ikinci sınıftayken tanıştım kızla, sessiz pek dikkati çekmeyen sade bir kızdı. doğulu bir ailenin sekiz çocuğundan birisi ve en büyükleriydi. babası işsiz ve alkolik, annesi bir kamu kuruluşunda hizmetli olarak çalışan vaktinden önce yıpranmış çilekeş bir kadındı.
kardeşlerinin hepsi okul hayatını zor koşullarda sürdürmekte hatta iki tanesi fen lisesinde okumaktaydı. tabi tüm bu bilgileri sonraki zamanlarda öğrendim.
tanıştığımız ilk günlere dönelim. kızdan ayşe diye bahsedelim. ayşe’nin okulda pek arkadaşı yoktu, okul ve ev arasında gidip gelir, kantine vs diğer topluca gidilen yerlere takılmazdı. zaman içerisinde ayşe’yle diyalogumuz çoğaldı. okula gelmediği günlerin notlarını bizden almaya başladı.
bir sınav döneminde ders çalışmak için bir arkadaşın evinde topladığımızda ayşe’yi de çağırdık sevinerek ama biraz tereddütle kabul etti. kızlı erkekli bir grup arkadaş beraber ders çalıştık ayşe erkenden eve gitmem lazım diye ayrıldı, biz çalışmaya devam ettik. yarım saat kadar sonra kapı şiddetle çalındı. kapıyı açtığımızda iri yarı kamyon şoförü tipli (aşağılama kastı yok, sadece tanımlamaya çalışıyorum) bir adamla birlikte kapıda duruyordu ayşe..

ayşe’nin yüzünde morluklar gözün birisi neredeyse kapanmış ve adam öfke içinde.. ben ayşe’nin kocasıyım dedi adam, demin burada olduğunu söylüyor. içeriye bakmak istiyorum. kapıyı açıp içeri buyur ettik. içerideki iki erkek arkadaşı görünce adamın yüzündeki kaslar seğirmeye başladı. o sırada arkadaşın teyzesi odadan çıktı da adam aklındaki fikirlerin birazını kovdu. ayrı bir odaya aldık arkadaşı ve kocasını. adam ayşe’nin ondan izin almadan buraya gelmiş olduğunu ve bu yüzden onu dövdüğünü söyledi. sakinleştirip durumu izah ettik ve evlerine gönderdik. ayşe’nin yüzündeki utancı ve aşağılamışla karışık korkuyu hiç unutmuyorum.
hikâyenin gerisini ertesi gün ayşe’den öğrendik. maddi durumu kötü olan babası ayşe’yi kahvede tanıştığı bu adama başlık parası karşılığında imam nikâhlı ikinci eş olarak satmış. ayşe ise okumak için başka çaresi olmadığı için okula devam etmesine izin verilmesi koşulu ile buna razı olmuş. adam tır şoförü olduğu için onun yolda olduğu dönemlerde okula düzenli gelebiliyor iken evde olduğu zamanlarda bin bir bahane ile okula gitmesine fırsat verilmiyordu. ayşe üniversite hayatını bir sürü cinsel, fiziksel ve duygusal istismar ile tamamladı.

son sınıfta bir hocanın da yardımı ile başka bir şehre kaçıp naklini başka bir üniversiteye aldırdı. gittiği şehirde hocanın bir tanıdığının yanında çalışarak okulunu tamamladı.

bu arada adam ısrarla kızı aradı, gazetelere karım kaçırıldı diye haber verdi, hocayı suçladı, cumhurbaşkanına kadar mektup yazıp karısının bulunmasını istedi.
kız okulu bitirip mesleğine başlayınca izmir’e geri döndü, artık ekonomik olarak ta kendine yeter durumda olduğu için adamın tacizlerini püskürtebildi..

bu bir üniversite okuyabilme mücadelesi..