Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş

Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş

Tadı Damağınızda Kalacak Bir Oyun

30 yıldır Leviva ile evli olan Yona, bir gece karısını terk etmeye yeltenir. Buna sebep olan sıkıntı ve bıkkınlık, onların özelinden, belki de yüzyıllardır kanayan bir yara olan “evlilik” ve yaşam üzerine yapılan bir sorgulamaya dönüşüverir. Kim için yapılır evlilik? Kadın ve erkek evlendikten sonra bir adanmışlıkla yaşamak zorunda mıdır? Bağlılık, gerekli ve olumlu bir etki midir, yoksa muhatabını sardıkça boğan bir canavar mı? Hep hayatı ıskalamaya mahkûm muyuz? Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, tüm bu sorgulamaların odağında duran çarpıcı bir kara mizah örneği.

yaşamak denen bu zahmetli işOyun, tek perde ve 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Oyunun başından sonuna kadar, bir gecede çiftlerin birbiriyle olan iletişimini ve birlikte geçen 30 yılın yansımasını izliyoruz. Bu çifti Musa Uzunlar ve Ülkü Duru canlandırıyor. Ayrıca bir ara İşdar Gökseven’ nin de oyuna komşu Gunkel olarak dâhil olması tatlı bir atmosfer yaratıyor.

Oyunda daha çok evin erkeğinin eşinden bunalmasını ve karısının ona karşı manipülasyon girişimlerini konu alan hikayede evli çiftlerle alakalı çok güzel tespitler veriliyor. Kadın erkek çatışmasının trajikomik bir şekilde anlatıldığı bu oyunu izlemenizi mutlaka tavsiye ederim.tiyatro

OYUNCULAR

MUSA UZUNLAR

ÜLKÜ DURU

İŞDAR GÖKSEVEN

yaşamak denen bu zahmetli işNot:

2014 Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri,

Yılın Kadın Oyuncusu,

Ülkü Duru

tiyatroo

 

oyun