Tesettür Giyim Alışverişi Kolay Mıdır?

  • 23 Eylül 2016
Tesettür Giyim Alışverişi Kolay Mıdır?

Tesettürlü bayanlara ait diye adlandırdığımız tesettür giyim kavramı, dini bir gerekliliği yerine getirmek için tercih edilmiş bir giyim şeklidir. Peki ya söz konusu olan tesettür nedir?

Çalışma ve okul hayatındaki tesettür alanında yapılan değişimler, muhafazakar kesimde yer alan bayanların güncel hayata daha çok katılmalarına ve katıldıkları ortama uygun şekilde giyinebilmek adına daha çok çeşitliliğe ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. Modayı ve gündemi yakinen takip eden, eskiye oranla birçok çeşitliliğe sahip olan tesettür giyim, artık bayanların giyim tarzı mutaassıp ta olsa, modern ve şık olabilmesine imkan tanır hale gelmiştir. Tesettür kavramını yaşam şeklinin bir parçası haline getirmiş olan bayanlar için, bu alanda hızlı, güvenilir ve kolay alışveriş imkanı tanıyan internet satışları da giyim şeklindeki çeşitlilik ile doğru orantılı olarak artmıştır.

Tesettür giyim, tesettürlü bayanlara ait olan giyim şeklidir. Son dönemlerdeki şıklığı nedeniyle birçok açık bayan tarafından da tercih edilebilen ürünlere sahip olsa da, Müslüman bayanlar tarafından, dini gereklilikleri yerine getirebilmek nedeniyle seçilmiş kıyafetler yelpazesidir. Tesettür giyim genel anlamda vücudu sergilemeyecek ve vücut detaylarına dikkat çekmeyecek derecede kalın, bol ve uzun olmalıdır. Bu yaklaşım önceleri sadece çarşaf ve ferace gibi giysiler kullanılmasına neden olsa da, zaman içindeki modernleşme, şehirleşme ve ürünlerdeki çeşitliliğin artışı, muhafazakar bayanları, sadece bu iki çeşit giysiye mahkum olmaktan kurtarmıştır. Günümüzde ferace gibi giysiler hala birçok bayan tarafından pratikliği nedeniyle tercih edilse de, gireceği her ortama uygun, çeşit çeşit, renk renk, model model kıyafetler giyebileceğini ve bu kıyafetleri giymek adına inançlarından ödün vermek zorunda olmayacağını bilmek, tüm bayanları rahatlatmaktadır. Son dönemlerde bu alandaki klasik ve tek düzeliğin dışına çıkış, çeşitlilikteki artış ve birçok firmanın bu alanda üretim yapmaya başlaması, tesettürlü bayanlar için geniş bir yelpaze oluşturmuş, alışverişlerini rahatlatmış ve herkesin kendi tarz ve yaşına uygun, kişiliğini yansıtabilecek şekilde severek, isteyerek ve beğenerek giyebilecekleri kıyafetlere sahip olma imkanı sunmuştur.

Tesettürlü bayanlara ait diye adlandırdığımız tesettür giyim kavramı, dini bir gerekliliği yerine getirmek için tercih edilmiş bir giyim şeklidir. Peki ya söz konusu olan tesettür nedir? Tesettür, Arapça kökenli, örtünmek anlamındaki bir kelimedir. İslami bir terim olduğu varsayılan tesettür, bu dini benimsemiş kişilerce kabul görmüş, dinin ön gördüğü şekilde örtünmeyi hedef gösteren bir kavramdır. Tesettür kavramında dini gereklilik kadar etken bir kavram daha vardır ki, o da coğrafi koşullardır. Müslümanlığın başlangıcı olan Arap toprakları, toz ve kavurucu güneş ışınlarıyla kaplı olduğu için, bu etkenlerden korunmak adına vücudun yüz de dahil birçok bölgesinin örtülmesi, yaşam koşullarını kolaylaştırmak adına atılmış bir adım olmaktadır. Teseüttür kavramının Müslümanlıkta bu denli sabit bir yer edinişi, birçok kaynağa göre, Mekke’den Medine’ye yapılan göçe dayanmaktadır. Medineli kadınların toplum gözündeki zavallı yerleri göz önünde bulundurulduğunda, Mekkeli kadınların da aynı muameleye maruz kalmamaları için Hz. Ömer tarafından gerekli görülen ve uygulanan tesettür kavramı, zamanla kadınların erkeklere karşı korunması şekline dönüşüyor ve aynı mantıkla günümüzde hala uygulanıyor.

sdfsdf23213

Günümüzde hala büyük bir kitle tarafından kabul gören ve uygulanan giyim şekli, sektörde üretim yapmakta olan firmalarca dikkate alınmış ve bu giyim şekline uygun birçok ürün üretilmeye başlanmıştır. Artık piyasada tesettür giyim alanında birçok ürün bulabilmek son derece kolay bir hal almıştır. Tesettürlü bayanların farklı yaş gruplarından, farklı zevk ve tarzlardan, farklı kültürlerden, farkı kilolardan ve farklı karakterlerden olduğu göz önünde bulundurularak yapılan üretimler, büyük bir çeşitliliğe olanak tanımıştır. Muhafazakar bayanların kendilerini içinde iyi hissedecekleri kıyafeti bulmaları, artık sadece kendi araştırma ve çabalarına bağlı hale gelmiştir. İçlerine sinecek ve onlara yakışacak doğru kıyafeti bulmak için, bu alanda satış yapan mağazaları araştırmaları gerekmektedir. Yaşam koşulları zor olan bu yıllarda, uzun vakitler harcayarak alışveriş yapmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. E-tesettür firması bu konudaki zorluğu göz önüne almış ve tesettürlü bayanlar için büyük bir kolaylık sağlamak adına 2012 yılında bir adım atmıştır. Birçok farklı firmanın ürünlerini aynı anda bulabileceğiniz www.e-tesettur.com.tr adresiyle hizmet veren firma, yüzlerce ürüne aynı anda ve zahmetsizce ulaşmanıza imkan tanır. Bu alanda üretim yapan birçok firma ile işbirliği içerisinde olan e-tesettür, kaliteli ürünleri, kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde  online olarak satışa sunan, en güvenilir ve en hızlı çözüm ortağınızdır.