Soğuklardan Koruyan 10 Yiyecek

Soğuklardan Koruyan 10 Yiyecek

Kış Soğuklarından Koruyan Yiyecekler

Kış aylarında gribe yakalanma ihtimalimiz çok daha yüksek olduğundan kendimizi fiziksel olarak korumamız ve soğuya karşı önlem almamız gerekiyor. Bunun yanında beslenmemiz de önemli bir yer tutuyor. Bazı yiyecekler bizi soğuktan ve gripten koruyor. Bu yiyeceklere şöyle bir göz atalım.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kendinize kırmızı biber kullanarak birçok tarif hazırlayabilirsiniz. Ya da yiyecekleriniz üstüne serpebilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Aynı zamandan kırmızı biber zayıflamada da kullanılan bir yiyecek.

Rezene

Vücudunuza yerleşen ya da yerleşmeye çalışan bakterileri yok ederek kan hücrelerini arttırır. Bir taraftan da sindirime yardımcı olur. İçerisinde C vitamini de bulunur. Soğuk algınlığına yakalanma riskinizi en aza indirir.

Yoğurt

İçerisindeki probiyotikler sayesinde sindirim sıkıntınızı en aza indirir. Bakterilere karşı savaş açar, vücudunuzun enfeksiyon kapmasını önler. Daha hızlı bir şekilde bakterilere savaş açar.yoğurt-mayalamanın-püf-noktaları2

Yeşil Çay

Yeşil çay, düzenli tüketildiğinde vücuttaki toksinleri atar. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur. Vücudu korur. İçerisinde vücut için gerekli olan çoğu madde vardır.

Tatlı Patatesler

Karbonhidrat ve antioksidan bakımından zengindir. Hücre üretimini sağlar ve mevcut olan hücreleri iyileştirir. Püre şeklinde tüketebileceğiniz gibi çok çeşitli tariflerle de tüketimini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak

Yüzyıllardır kullanılan sağlıklı bir yiyecek olan sarımsak soğuk algınlığını sonlandırmak için birebirdir. İstenmeyen bakterilerden kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Potasyum ve sülfürik bileşenleri içerir. Kokusundan rahatsız olanlar olsa bile yedikten sonra bir karanfille kokuyu bastırabilirsiniz.

Zerdeçal

Vücutta meydana gelen hasarı yok eder. İltihabı ve enfeksiyonu büyük oranda engeller.Turmeric root and powder

Somon

Protein açısından zengindir. Hücrelerin aktivasyonu için gerekli olan omega-3 ve yağ asitlerini bulundurur. Hasta olmamak için tüketilmesi gereken önemli bir besindir.

İstiridye

İçerisinde C ve E vitaminleri bulunur. Antioksidanlar içerir.

Brüksel Lahanası

Hücrelerin zarar görmesini önler. Kalori bakımından da düşüktür. Kilo aldırma problemi olmaz. C vitamini de bulunur.bruksel-lahana