Sevgilinize Bağlı mısınız Bağımlı mı?

Sevgilinize Bağlı mısınız Bağımlı mı?

İlişkilerde Bağımlılık Sorunu

Aşık olunca gözümüz sevdiğimizden başka bir şey görmüyor. Her an onu düşünüyor, onun sağlığı, onun duyguları ve istekleri bizim için öncelik oluyor. Bütün bunlar normal fakat bir yere kadar. Bir süre sonra bağımlılık öyle bir noktaya varıyor ki kişi tek başına bir birey olduğunu unutuyor.

Peki neden bir başkasına bağlanırız?

Uzmanlar ilişkilerde bağımlılığı kaybetme korkusu, yalnız kalma korkusu gibi nedenlere bağlıyor. Bu kişilerin genellikle çocukluklarında kaygılı yapıda oldukları gözlemlenmiştir.

İlişkiniz Sıradanlaşmasın

İkili ilişkilerde en önemli şey kişilerin birey olduklarını unutmamaları, biz olmaya çalışırken kendi kişiliklerini kaybetmemeleridir. Bu durum ilişkinin sıradanlaşmasına, sağlıklı yapısını kaybetmesine ve sıkıcı bir hal almasına neden olur. Kişiler zamanla bu ilişkiden dolayı boğulmaya başlayacaklarından ilişkiden kaçmaya başlarlar. Bu durumu engellemek için tarafların kendilerine zaman ayırmaları, kendi isteklerini, düşüncelerini geri plana atmamaları gerekmektedir. Bu şekilde kendilerine olan güven de yükselecek ve ilişkideki yıpranma payı en aza inecektir.