Saman nezlesinden nasıl korunuruz?

Saman nezlesinden nasıl korunuruz?

Bahar döneminde en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri de saman nezlesidir. Alerjik rinit olarak tanımlanan bu rahatsızlık özellikle polenlerin aktif olarak havada bulunduğu dönemlerde daha sık yaşanır. Saman nezlesinin belirtileri ve saman nezlesinden korunma yöntemleri hakkında bilgi vereceğimiz haberimizde yer alan detaylara dikkat ederek bahar dönemini saman nezlesinden uzak kalmayı başararak geçirebilirsiniz.

Normal nezle ile saman nezlesi arasında ciddi farklar vardır, saman nezlesinde asla ilaç kullanamazsınız. Normal nezle ise ilaçsız geçmez. Bu ayrımı yapmanız ilaç kullanıp kullanmamanız için önemlidir. Saman nezlesinde hapşırma ve göz yaşarması sorunlarını yaşarsınız. Normal nezlede de bu belirtiler yaşanır ancak beraberinde boğaz ağrısı, kuru öksürük, halsizlik de yaşanır. Saman nezlesinde halsizlik ve öksürük gibi diğer yan etkiler yaşanmazl.

Saman nezlesinden nasıl korunabilirsiniz?

  • Sabah saatlerinde çiçekli bitkilerin olduğu bölgelerde bulunmamak.
  • Güneş batana kadar açık havada gerekmedikçe dolaşmamak.
  • Dışarıdan gelindiğinde tuzlu su ile ağız ve burun gargarası yapılması.

Böylelikle polenlerden uzaklaşmış olur, polenlerin neden olacağı saman nezlesinden de kendinizi uzak tutmuş olursunuz. Saman nezlesinin göz ve üst solunum yollarını etkileyen rahatsız edici bir unsur olduğunu bilmelisiniz.