Pekmez hakkında her şey!

Pekmez hakkında her şey!

Pekmez

Farklı çeşitlerde hazırlanabilen pekmez, birçok hastalık karşısında vücudun direncini arttıran, besin değeri oldukça yüksek olan akışkan bir yiyecek maddesidir. Çocukluğumuzdan beri tadına vardığımız kimi zaman tahin le beraber karıştırıp kullandığımız pekmez tamamen doğal yollarla üretildiği için yapıldığı meyvenin içerisinde barındırdığı vitaminleri olduğu gibi kendi bünyesine alır.

Genel olarak tatlı bir tada sahip olan pekmezin çok ilginç şekilde şeker hastalarnın bile kullanabildiği bir üründür. Hatta tatlı yiyemeyen diabet hastaları için genellikle pekmezle tatlılar yapılıp tatlı yiyememe durumunun azıcık da olsa önüne geçilmiş olur.

Pekmez sağlık deposu!

Anadolunun çeşitli yerlerinde hatta neredeyse tamamında üretilen pekmez konusunda ülkemiz dünya pazarının neredeyse tamamına sahiptir. Ve pekmez doğru şartlarda çok ama çok uzun süre saklanabildiği için yüzyıllardır aynı tarif ve aynı şekilde bu güne kadar gelmiştir. Çeşitli meyvalardan yapıldığı için kaynak sıkıntısı da çekilmez.

Üzüm pekmezi bu türler arasında en çok kullanılan ve nesilden nesile gelen bir tad olarak hepimizin beyninde yer etmiş ve o tadı çoğumuz unutamamıştır.