Omurilik felci nedir, neden olur?

Omurilik felci nedir, neden olur?

Omurilik felci hayat kalitesini düşüren önemli bir poblemdir. Felcin boyun veya bel bölgesinde gerçekleşmesi halinde o bölgenin işlevselliğini yitirmesi söz konusudur. Omurga sağlığını dikkate almak gerekiyor, kullandığınız ilaçların omurganız üzerinde ne tür bir etkiye sahip olduğunu bilerek kullanmamız gerekiyor. Çünkü omurga, öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken en önemli organımızdır. Omurga sağlığı için önerilen fizik hareketlerini gerçekleştirmek yeterli değil,  aynı zamanda beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor.

Kas gevşeticilerden uzak durmalısınız!

Kas gevşeticilerin omurgayı ayakta tutan kaslarda güç kaybına neden olduğunu ve bu nedenle omurgada fıtıkların meydana gelmesine ve dolayısı ile omurga fıtıklarının ilerleyen zaman içerisinde omurga felcine neden olabileceği bilinmelidir.

Omurga felci, omurganın geri dönüşü olmayacak şekilde fıtık etkisi ile sinirlerinin ölmesi demektir. Omurga sağlığınız için öncelikle çok fazla ağır kaldırmamanız, eğilip kalkarken yavaş hareket etmenin gerektiğini bilmenizi istiyoruz.

Omurilik felci ağır darbe alınan trafik kazalarında, yüksek yerden düşme vs gibi durumlarda karşımıza çıkabilir. Omurganın şoke süresi içerisinde canlanması mümkündür, zaman ilerledikçe omuriliğinizin düzelme şansı azalır.

Omurilik sağlığınız için bedeninizi tanıyarak hareket etmeniz gerekir.