Mükemmel kısır nasıl yapılır?

Mükemmel kısır nasıl yapılır?

Öncelikle bulguru sıcak su ile ıslatıyoruz. Sonrasında  %3 oranında biber veya domates salçası ekliyoruz. Yağ, yeşillik, tuz, biber vs tüm diğer malzemeleri ekleyerek derince bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Kısırımızın mükemmel olması için kullanacağımız malzemelerin kaliteli olması gerekiyor. Bulgur seçerken kısırlık bulgur, çok ince taneli olanlarından almak gerekiyor. Malatya bölgesinin kısırlık bulgurunun kısır için en ideal bulgur olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Damak tadınıza göre taze soğan ekleyebilirsiniz. Kısıra sarımsak veya taze soğan eklememelisiniz. Kısırın tadını keskinleştirdiği ve hoş durmadığı için gün içerisinde de rahatsızlık verecektir.

Kısırın harika, sırrı ne?

Bu soruyu sorduğunuz hiç bir kadın size doğru cevabı vermeyecektir. Kısırınızın sırrı kullandığınız yağın ve salçanın kalitesinde gizlidir. Zeytinyağı ile ve biber salçası ile kısırınızın tadı harika olacaktır. Ayrıca limon değil de nar ekşisi kullanırsanız lezzet sırlarınızdan biri de nar ekşisi olabilir.

Mükemmel kısırın sırrı elimin tadında diyerek tarifinizi vermeyebilirsiniz, artık siz de mükemmel bir kısır yapabilirsiniz!