MS nasıl bir hastalıktır?

MS nasıl bir hastalıktır?

Ms, daha çok kadınlarda görülen beynin motor sistemini durduran bir hastalık. Tetiklendiği dönemde atakların geçirilmesi ve kalıcı hasarların olması söz konusu olabilir. Ms hastası kişi, özellikle bir kadın ise hamilelik döneminde bu hastalıktan tamamen kurtulabilir. Hücreler hamilelik döneminde yenilenir, dolayısı ile ms hatalığından kurtulma ihtimali olan kadınlar, ms hastası erkeklere oranla daha şanslıdır diyebiliriz.

İlk belirtileri nasıldır?

Kişi ms olduğunu uzun süre anlayamaz, dolayısı ile belirtileri gündelik hayatta karşılatığımız türden şeylerdir. Ancak özellikle ayağın tutmuyor olması, reflekslerin azalması, denge kaybının artması ms konusunda şüpheleri arttırmaktadır.

Ms olan biri hayata küsmemeli

Tıbben henüz tam olarak çare bulunamayan, sonuçlarını hafifletmeye yönelik uygulamaların özellikle de kortizon tedavilerinin önemli olduğu bir hastalık. MS günümüzde dünyada bir çok insanın mücadele verdiği bir sağlık sorunudur. Ancak MS’de diğer hastalıklar gibi strese bağlı olarak tetiklenir. Stres yönetimini başarmanın bu hastalıkla mücadelde önemli bi faktör olduğu bilinmektedir.