Makyaj Temizlemenin Doğru Yolu

Makyaj Temizlemenin Doğru Yolu

Makyaj Temizliğinde İzlenmesi Gereken Yollar

Günümüzün makyaj ürünleri sıcağa, terlemeye ve hatta suya karşı saatlerce yüzümüzde durabiliyor. Böylece sürekli yeniden makyaj yapmaktan kurtulsak da bu durumun ciddi bir dezavantajı var.

Bu ürünleri yüzden temizlemek gerçekten çok zor. Özellikle göz makyajını çıkarırken gözleri ovalamak kirpikler için oldukça kötü ve hassas göz derisine zarar veriyor.

İşte makyaj temizlemenin doğru yolu:

Gözlerinizi Koruyun

Göz çevresindeki deri yüzdeki en ince yapıya sahip deridir, dolayısıyla tahriş olmaya, yangıya ve gözaltı morlukları ya da torbalarına en yatkın bölgedir. Bu nedenle günlük kullanım için en uygunu yağsız, parfümsüz ve alkol içermeyen sıvı temizleme losyonlarıdır. Losyonu pamuğa döktükten sonra 20-30 saniye gözünüzün üzerinde bekletin, bu ovalamadan önce makyajın çözülmesini sağlayacaktır, böylece gözlerinizi sertçe ovalamaya gerek kalmaz. Hassas göz derisi ve kirpiklerinizi korumuş olursunuz.

Suya Dayanıklı Ürünler Kullanıyorsanız Daha Güçlü Formüllü Bir Temizleyici Seçin

Suya dayanıklı makyajı çıkarmak için daha güçlü bir kıvam sahip olan yağ bazlı temizleyicileri tercih edin çünkü sıradan temizleyiciler yeterli olmayabilir. Ancak yağ bazlı ürünler ciltte bıraktıkları kalıntılarla göz kremi ve serumlar gibi kullandığınız diğer ürünlere karşı bariyer oluşturabilir. Bu yüzden yağ bazlı temizleyicilerle makyajı çıkardıktan sonra başka bir ürünle yüzün tamamını temizlemek önemlidir.

Makyaj Temizleme Mendillerini Mümkün Olduğunca Az Kullanın

Makyaj temizleme mendilleri oldukça pratiktir, ancak yeterince sıvıya doymuş olmadıkları için yüzünüzü daha çok ovalamak ve dolayısıyla daha çok zarar vermek zorunda kalırsınız. Bu ürünleri kullanmayı sadece acil durumlara ayırın.

Temizleyicinizi Kendiniz Yapın

Eğer elinizin altında makyaj temizleme ürünü yoksa biraz vazelin ve nemlendirici kremi karıştırarak ürününüzü kendiniz yapabilirsiniz. Bu karışım makyajı nazikçe çıkaracaktır. Aynı şekilde temizleyici olarak bal da kullanabilirsiniz ancak sonrasında yüzünüzün yapışık kalmaması için yıkamayı unutmayın.

Son Adım Olarak Tonik Kullanın

Eğer cildiniz çok hassas veya çok kuru değilse temizleme işlemini bitirmek için mutlaka tonik kullanın. Tonik kalan makyajı ve temizleme ürünü kalıntılarını çıkarmak için gereklidir. Yağlı ya da sivilceli bir cildiniz varsa tonik kullanmak bunların oluşumunu da azaltacaktır.