Kış Çayı Tarifi ve Faydaları

Kış Çayı Tarifi ve Faydaları

Kış Çayı Tarifi

Kış çayı ile soğuk havaların zararlı etkilerinden korunun.

kış çayının faydaları

 

Soğuk havaların kendini hissettirmesiyle beraber hastalıklardan da kaçınılmaz oldu. Ama bunun öncesinde tüm hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmamız gerekiyor. İlaçlardan önce alternatif tedavi yöntemlerine başvurabiliriz. Bunun da en başında kış çayları geliyor. Boğazımızı yumuşattığı kadar vücut direncimize de katkıda bulunuyor. Çeşitli kış çayları olmakla beraber kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Sadece hangi bitkinin ne yararı olduğunu bilmekte fayda var.

Özellikle öksürük, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan zencefil çayımız için olmazsa olmaz malzemelerden. Limon, portakal ve mandalina ise vitamin bakımından zengin meyvelerdir. Okaliptus yaprakları da ferahlık verecektir. Ardından adaçayı da boğaz ağrılarımızı alarak bizi rahatlatacaktır. Gelelim bizim hazırladığımız kış çayına:

Malzemeler

2-3 dilim zencefil

1 tutam adaçayı

1 tutam ıhlamur

3 okaliptus yaprağı

1-2 dilim limon, portakal ya da mandalina

1-2 tane karanfil

1 çubuk tarçın

Bütün malzemeleri kaynar suya atıp 7 dakika kadar demlendikten sonra ideal ölçülerde bir süzgeçten geçirerek içebilirsiniz. Çok da demlememeye özen gösteriniz. İsteğinize göre pekmez ya da balla tatlandırabilirsiniz.

Kış Çayının Faydaları

Boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir.

Bağışıklık sistemini arttırır.

Kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlar.

Hastalıklara karşı sizi korur.

Sakinleştirir.

Nefes darlığına iyi gelir.

Kemik ağrılarına iyi gelir.

Balgam sökücü etkisi vardır.

Tabi şunu unutmamak gerekir ki kış çayı çok da tüketilmelidir. Günde 2 bardak ideal bir seçimdir. Yararları olduğu kadar fazlasının da zarar olduğunu unutmamak da fayda var. Özellikle gebe ve küçük yaştaki çocukların da tüketmemesi gerekiyor.