Kış Aylarında Cilt Sağlığı

Kış Aylarında Cilt Sağlığı

Kış Aylarında Cilt Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Kış aylarında yıpranan cildiniz için çeşitli önlemler alabilirsiniz. İyi bir cilt sağlığı sizi her zaman mutlu edecektir.

Kış aylarında deri yüzeyindeki kan dolaşımı azalır. Bundan dolayı da deri yüzeyinde soyulma ve kuruma görülür. İleri yaş dönemlerinde ise deri, yağını ve nemini kaybettiği için cilt kuruluğu daha çok görülebilir. Bu da cilde çeşitli uygulamalar yapıldığında kolayca tahriş olmasına sebep olur. Egzama, alerji ve çeşitli cilt hastalıkları ortaya çıkabilir.

Kış aylarında cilt sağlığı için neler yapılmalı?

Sıcak su cilt üzerindeki koruyucu yağ tabakasına zarar verir.  Bunun için sıcak su yerine ılık suyla banyo yapılmalı. Banyo süresinin ise en fazla 15 dakika olması gerekir. Uzun süreli sıcak banyo deri hücrelerindeki su kaybını arttırdığından cilt kurumasını arttırır.

Kuru cilt tipine sahip olanlar yoğun nemlendiricili kremler kullanmalıdır. Banyo sonrasında eller ve ayaklar kurulandıktan sonra, henüz ıslak vücuda uygun nemlendirici sürülmesi kremin etkisini artırır.

Gün içinde ve gece süresince de cilt bakımını ihmal etmemek gerekir. Yoğun nemlendirici kremleri gündüz ve gece düzenli olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Hem cilt dengenizi korumuş olursunuz hem de yaşlanma belirtilerini geciktirirsiniz.

Sabun cildi kurutur.  Bu nedenden dolayı cildinizin nemini kaybetmemesi için cilt tipinize uygun sabunlar kullanabilirsiniz. Yağlı sabun ve jeller cilt sağlığının korunması için tercih edilebilir.

Kışın ısıtılan ev veya çalışma ortamları havayı kurutur. Bu durumda cilt nemsiz kalır. Bulunulan ortamın nem oranının uygun olması gerekir.  Çeşitli nem makineleri kullanılarak ortamın nem oranı arttırılabilir.

Alkol sağlığımızı kötü etkilediği gibi cildin su kaybetmesine ve cildin kurumasına da neden olur. Alkolden uzak durmak cilt sağlığı açısından da önemlidir.

Güneş kremlerini sadece yaz aylarında kullanmak yetmez. Kışın da güneşin zararlı etkilerinden uzak durmamız gerekir. Bunun için kış aylarında da güneş koruyucu kremler kullanmalıyız.

Ayrıca cilt sağlığı için doktora danışılarak antioksidan tedavi olarak çinko, A,E,C vitaminleri kullanılabilir.

Sadece cilt için değil sağlığımız için de dengeli beslenmek önemlidir. Özellikle sebze ve meyve tüketerek cildinizi kötü etkilerden korumuş olursunuz.