Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi nedir?

Diş sağlığına dikkat eden kişiler, dişlerinde en ufak bir sızlama olsa bile hemen diş doktorunun yolunu tutmalıdır. Çünkü diş, zannettiğiniz üzere sadece dışarıdan görünecek şekilde çürümez. Dişin köklerinin çürümesi, diş kökünde apse meydane gelmesi son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Geçmiş dönemde hükümdarlar dahi diş kökü iltihabı nedeniyle yaşamını erken yaşlarda kaybetmiştir. Diş, hayati öneme sahip bir özelliktedir. Diş kaybını engellemek adına günümüzde diş hekimliği son derece gelişmiş teknoloji ve modern tıp bilimi sayesinde dişi kurtaran tedavi yöntemlerine sahiptir.

Kanal tedavisi dişi kurtaran yöntemlerden biridir, dişinizin 2 ve 3 köklü oluşuna göre değişen diş kökü tedavisi ve kanalların uygun şekilde temizlenmesidir. Kanal tedavisi olan dişin artık ölü diş olduğunu kabul etmek gerekir.

Dişin sinirleri alınır, dişin kanalları temizlenir. Diş hissizleşir ancak dolgu yapılarak yapılan diş oyukları kapanmıştır. Diş beslenmeye devam etmediği için fazlaca kurur ve ortalama 3-5 yıl içerisinde kırılacaktır. Bu nedenle kanal tedavisi yaptırdığınız dişi en kısa sürede kaplama yaptırmanız önerilir.

Kanal tedavili diş kırılırsa ne olur?

Ağrı, sızı olmayacaktır. Diş kaplama yaptırmanız için sizi uyarmış olur. Yaşam kaliteniz açısından en kısa zamanda diş kaplamanızı yaptırmalısınız.