Kadınlar Neden Cinsel Sorunlar Yaşıyor?

Kadınlar Neden Cinsel Sorunlar Yaşıyor?

Kadınlarda Cinsellik Problemi

“2 kadından biri cinsel sorun yaşıyor” diyen uzmanlardan konuya ilişkin çarpıcı tespitler.

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy, “Araştırmalar, kadınların %30 ile 60’ınn yaşamları boyunca en az bir cinsel sorun yaşadıklarını gösteriyor” dedi.

“Kadınlar En Çok, İstek ve Uyarılma Sorunu Yaşıyor”

Orgazm sorunu aslında çoğunlukla istek ve uyarılma aşamalarında sorun yaşandığını ve buna bağlı olarak orgazm sorunun ortaya çıktığını görüyoruz. Cinsel sorunlarla yapılan başvurularda batılı ülkelerde istek ve uyarılma sorunları daha çok, bizde ise en sık başvuru nedeni vajinismus.

“Türk Kadının En Önemli Cinsel Sorunu Vajinismus”

Çalışmalar, kadınların yarısının yaşamları boyunca en az bir cinsel sorun yaşadığını gösteriyor. Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy’a göre, Türk kadınının en önemli cinsel sorunu vajinismus.

İsteksizlik Bir Sorun Değil

Vajinismus tedavisinin sağlıklı evlilikte önemli olduğunu hatırlatan Demirsoy toplumda cinsel isteksizliğin sorun olarak görülmediğini belirtti ve şunları söyledi: “Cinselliğin bizim toplumumuzda kadından çok erkeğin dünyasına ait olarak algılanması ve kadınların cinsellikten uzak yetiştirilmesinin etkisi ile kadınlar cinsel isteksizlik hissettiğinde çoğunlukla bunu sorun olarak algılamıyor ya da sorun olarak yaşasa bile dile getirmeyi uygun bulmuyor.

Yaşanan Sorunlar Kadınlarda Depresyona Neden Oluyor

Cinsel istek ve uyarılma eksikliğini, genellikle evlilik sorunları veya depresyon gibi problemlerle ilgili başvurular sırasındaki görüşmelerde tespit ediyoruz. Vajinismus, cinsel birleşmeyi imkânsız kılarak evliliğin devamını zora soktuğu için yardım arayışına girilen ve bizim toplumumuzda sık karşılaşılan bir problem.

Temeli Psikolojiye Dayanıyor

Cinsel sorunların başlamasında ve sürmesinde pek çok etken var. Bu etkenleri biyolojik ve psikolojik olarak iki başlık altında toplamak mümkün ama kesin ayrım yapmak zor. Çünkü biyolojik kaynaklı bir probleme çoğunlukla psikolojik yaşantılar da eklenir.

Hormonal Değişiklikler Cinsel Sorunlara Neden Olabiliyor

Bedensel hastalıklar, ilaç kullanımı, gebelik ve menopoz gibi kadında hormonal değişiklikler yaratan dönemler, depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar ve sinir sistemi üzerinde etkili olan ilaçlara bağlı yan etkiler biyolojik nedenler içinde sayılabilir. Ancak karşılaştığımız cinsel sorunların çok azı fiziksel, biyolojik nedenlere bağlı oluyor, daha çok psikososyal nedenlerin rol oynadığını görüyoruz.